Z raportu Manpower Group „Nastroje polskiego rynku pracy – perspektywa kandydatów” dowiadujemy się, że dokładnie 51 proc. Polaków cieszy się z ciekawego zakresu obowiązków zawodowych, a 41 proc. ceni sobie w miejscu pracy ludzi, z którymi przyszło im współpracować. Polscy pracownicy lubią swoją pracę, bo mają możliwość uczestniczenia w kursach i szkoleniach (34 proc.). Mniej więcej co trzeci pracownik ceni sobie też możliwość pracy w modelu hybrydowym, a dla 29 proc. istotna jest współpraca z szefem, który docenia ich pracę.

W przyciągnięciu i utrzymaniu w organizacji talentów kluczową rolę odgrywa oferowany zakres obowiązków. Ważne jest, by obszar odpowiedzialności na stanowisku był ciekawy i rozwojowy dla pracownika. Dobrze zmapowane przez managera mocne strony oraz obszary do rozszerzenia czy wzmacniania umiejętności, a także pakiet szkoleń wpływają na poziom satysfakcji z pracy. Talenty mające przestrzeń na podnoszenie kompetencji, doceniane przez pracodawcę są bardziej zaangażowane. Zmniejsza się w ich przypadku także ryzyko rotacji

– powiedziała Katarzyna Pączkowska, ekspertka rynku pracy i dyrektor ds. zatrudnienia stałego w Manpower.

Dzisiaj 43 proc. Polaków jest spokojnych o swoje stanowisko, a 33 proc. nie ma obaw co do przyszłości w firmie. Ze względu na obecną sytuację gospodarczą 16 proc. ankietowanych nie czuje się w organizacji tak dobrze jak dotychczas, natomiast na duże obawy związane ze stabilnością zatrudnienia wskazuje 8 proc. zatrudnionych osób. Głównymi powodami niepokoju polskich pracowników jest brak umowy o pracę na czas nieokreślony, ale też niepewność ze względu na brak realizacji celów oraz budżetów i brak bezpieczeństwa finansowego.

Jeśli chodzi o obszar ESG, czyli działania związane z obszarem ludzkim i społecznym doskonalącymi zarządzanie organizacją, polscy pracownicy często wskazują na dbałość pracodawców o work-life balance u pracowników (71 proc.) oraz ich rozwój (69 proc.). Aspekt społeczny, czyli podtrzymywanie dobrych relacji z klientami, pracownikami i dostawcami, jest ważny dla 40 proc. ankietowanych, a 34 proc. za istotne uważa działanie przeciw dyskryminacji w miejscu pracy. Tylko co czwarty respondent wskazał tu na aktywności związane z ochroną środowiska.

Aktualnie 52 proc. polskich pracowników nie zauważa w swojej branży zmian związanych z automatyzacją procesów i wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji, ale 48 proc. odczuwa wpływ nowych technologii na ich pracę i bierze pod uwagę konieczność przebranżowienia w przyszłości.

Źródło: Manpower Group

Artykuł Za co Polacy najbardziej lubią swoją pracę? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *