W ubiegłym roku wszystkie państwa UE przeznaczyły na cele socjalne 4,307 bln euro, co oznacza ich wzrost o 3 proc. w porównaniu do roku 2021. 

Jedynym państwem, w którym zanotowano spadek tego rodzaju wydatków była Malta, gdzie zredukowano je o 5 proc. W Irlandii natomiast pozostały one w 2022 roku na takim samym poziomie jak w 2021. 

U wszystkich pozostałych członków UE zanotowano wzrost funduszy przeznaczanych na świadczenia socjalne dla mieszkańców. Ich rekordowy przyrost miał miejsce w Bułgarii (aż o 28 proc.), na Cyprze (18 proc.) i Węgrzech (10 proc.). W Polsce było to 7 proc., co daje nam 7. miejsce pod tym względem ze wszystkich państw Unii. 

Socjal niby rośnie, a jednak spada

Mimo coraz większych bezwzględnych kwot kierowanych na programy socjalne w UE, to w 2022 roku stanowiły one mniejszy odsetek PKB krajów członkowskich niż rok wcześniej. Wynika to z dużej dynamiki wzrostu gospodarczego w całej Unii w poprzednim roku, co było efektem odbicia po pandemii COVID-19. Biorąc pod uwagę to kryterium, wydatki socjalne wzrosły tylko na Cyprze, w Bułgarii i Luksemburgu, a w pozostałych państwach uległy redukcji. 

Sumarycznie największą część swojego PKB na socjal przeznacza Francja (32 proc.), Austria i Włochy (po 30 proc.). Średnia dla całej UE wynosi 27 proc. Polska jest pod tym względem na 14. miejscu w Unii, z wynikiem nieznacznie ponad 20 proc. 

Za wydatki socjalne uważa się środki przeznaczane m.in. na emerytury, renty, zasiłki chorobowe i kierowane na służbę zdrowia, a także świadczenia otrzymywane przez osoby niepełnosprawne, bezrobotne czy społeczne programy mające na celu wsparcie dzieci czy rodzin. 

ec.europa.eu

Artykuł Wydatki na social w UE wzrosły, ale jednocześnie… zmalały pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *