Poseł Konfederacji Bronisław Foltyn uważa, że procedura wykorzystująca formę rozporządzenia byłaby szybsza i skuteczniejsza, zwłaszcza w obliczu zbliżających się drastycznych podwyżek cen energii, podatków od nieruchomości i innych wydatków.
VAT na żywność
Poseł konfederacji Roman Fritz zwrócił uwagę na hipokryzję obecnej partii rządzącej, która wcześniej wprowadzała zerową stawkę VAT na żywność drogą rozporządzenia, a teraz zamierza to zrobić poprzez ustawę, co według niego jest działaniem mającym na celu utrudnienie życia przyszłemu rządowi.
Poseł Fritz skrytykował też plany przyszłego rządu, z superpremierem Donaldem Tuskiem, dotyczące wprowadzenia 5-procentowego VAT na żywność od 1 stycznia 2024 r. Jego zdaniem to próba sfinansowania obietnic wyborczych kosztem obywateli. Fritz podkreślił, że to podejście oznaczać będzie znaczny wzrost cen podstawowych produktów żywnościowych, co dotknie wszystkich Polaków.
To kwestia społeczna
Jednocześnie politycy Konfederacji zaapelowali do wszystkich partii politycznych o ujednolicenie stawek VAT na żywność, przy jednoczesnym minimalnym obłożeniu nimi produktów gastronomicznych. Wskazali na potrzebę zachowania niskich podatków na produkty spożywcze, które są niezbędne dla każdego obywatela. Konfederacja podkreśla, że obniżenie VAT na żywność to nie tylko kwestia ekonomiczna, ale także społeczna, mająca wpływ na budżet każdego Polaka.
Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Artykuł Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More