Niepewność sytuacji gospodarczej to główna bariera dla rozwoju biznesu wskazywana przez polskich przedsiębiorców – wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Należy jednak zaznaczyć, że polskie firmy zauważają spadek uciążliwości istniejących przeszkód.

66 proc. polskich firm wskazuje, że największą barierą dla ich rozwoju jest niepewność sytuacji gospodarczej, podczas gdy rok temu było to aż 88 proc. Drugie miejsce pod względem uciążliwości zajęły rosnące koszty pracownicze, na które wskazało 65 proc. przedsiębiorców – przy 66 proc. rok temu. Na koszty pracownicze narzekają głównie małe firmy budowlane i transportowe.

Trzecie miejsce wśród największych barier to ceny energii, na co wskazało 62 proc. firm (71 proc. w 2021 roku). Tutaj problemy mają głównie duże firmy przemysłowe i usługowe, choć sytuacja ulega poprawie w wyniku inwestycji mających na celu oszczędzanie energii, które poczyniono w tych przedsiębiorstwach.

Polskim firmom ciągle też doskwiera niedostępność pracowników, na co wskazało 47 proc. respondentów (50 proc. rok temu).

W listopadzie 2023 r. bariera ta była wskazywana szczególnie przez przedstawicieli branży budowlanej (59 proc.) oraz TSL (52 proc.). Już od lat te branże korzystają z ukraińskich pracowników, których dostępność w wyniku wojny i wyjazdu mężczyzn do Ukrainy dramatycznie spadła. Natomiast w handlu, w usługach oraz w branży produkcyjnej mniej niż połowa firm wskazuje obecnie na niedostępność pracowników. Ma to związek z zatrudnianiem w tych sektorach uchodźczyń z Ukrainy

– wyjaśniono w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Źródło: PIE

Artykuł Największe bariery dla polskiego biznesu pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *