Już 1,3 mld złotych wynoszą długi polskiej branży TSL (transport, spedycja, logistyka) – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Oznacza to, że zadłużenie sektora logistycznego w ciągu roku wzrosło w Polsce aż o 155 mln złotych.

Aktualnie głównymi problemami, z którymi musi mierzyć się polska branża TSL to presja płacowa, rosnące ceny paliw i energii, inflacja oraz niestabilne stopy procentowe. Co gorsza, w Unii Europejskiej zmniejszył się popyt na usługi transportowe.

W zależności od firmy spadki wahają się od 15 do nawet 20 procent. Przekłada się to na problemy finansowe sektora. Nasza baza danych odzwierciedla tę tendencję, bo w ciągu zaledwie roku zadłużenie przedsiębiorstw z branży TSL wzrosło o 155 milionów złotych

– powiedział w komunikacie prasowym Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

W sumie w KRD widnieje 29,3 tys. dłużników z branży TSL, co oznacza, że w ciągu roku w bazie przybyło 670 nierzetelnych podmiotów. Przeciętne zadłużenie firmy z sektora logistycznego w Polsce wynosi 44,3 tys. zł, czyli o 4,4 tys. zł więcej niż rok temu. Najbardziej zadłużone są firmy transportujące towar, które zalegają na kwotę miliarda złotych. Kolejne są firmy oferujące przewozy pasażerskie (128 mln złotych) oraz zajmujące się magazynowaniem i działalnością usługową (107 mln złotych).

W związku z coraz trudniejszą sytuacją finansową firmy z sektora TSL decydują się na różnoraką weryfikację swoich kontrahentów. KRD podał, że w tym roku firmy z branży transportowej pobrały już 329 tys. raportów o kontrahentach (w całym 2021 r. pobrano 319 tys. takich dokumentów, a w roku ubiegłym – 342 tys.).

Źródło: KRD

Artykuł Branża transportowa coraz bardziej zadłużona pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *