Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan przygotowała 24 postulaty dla nowego rządu, których celem jest usprawnienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wśród nich są zmiany w składkach dla przedsiębiorców czy korekty dotyczące podatków CIT.
Według Konfederacji Lewiatan w Polsce uchwalanych jest za dużo nowych ustaw i rozporządzeń, które wprowadzają do przepisów regulacje ograniczające swobodne funkcjonowanie przedsiębiorców. Przedstawiciele biznesu twierdzą, że większość tych regulacji powstaje w pośpiechu i bez odpowiednich konsultacji społecznych, co sprawia, że są one nadmiernym obciążeniem dla przedsiębiorców, którzy jasno wskazują, że sfera podatków to jedna z głównych barier prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Biznes oczekuje rozwiązań, które zapewnią elementarny poziom bezpieczeństwa niezbędnego do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Postulujemy wprowadzenie obowiązku monitorowania przez rząd skutków zmian prawnych wpływających na działalność gospodarczą. Elementem przeglądu powinien być także raport z przeprowadzonych konsultacji społecznych, z wyszczególnieniem i uzasadnieniem sytuacji kiedy skrócono 30-dniowy termin konsultacji społecznych. Raport z tego przeglądu powinien być publikowany, ogólnodostępny i prezentowany przez rząd w Sejmie, Senacie i Radzie Dialogu Społecznego
– powiedział Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.
Postulaty podatkowe biznesu
Wśród 24 postulatów podatkowych przygotowanych przez Radę Podatkową Konfederacji Lewiatan znalazło się przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej poprzez uporządkowanie procesu legislacyjnego, poprawę jakości, stabilności i czytelności stanowionego prawa oraz wydłużenie vacatio legis ustaw podatkowych. Kolejne pomysły dotyczą reformy systemu przedawnienia zobowiązań podatkowych, uporządkowania systemu zwolnień z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej czy wprowadzenia zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Przedsiębiorcy chcą też korekty przepisów o podatku u źródła, o raportowaniu schematów podatkowych, o zagranicznych jednostkach kontrolowanych, a także zmian w zakresie estońskiego CIT i zapisów odnoszących się do opodatkowania VAT w ramach nowego systemu kaucyjnego. Rada Podatkowa sugeruje również uproszczenie przepisów o grupach VAT, chce doprecyzowania kwestii opodatkowania fundacji rodzinnej, wznowienia prac nad ustawą o firmach inwestujących w najem nieruchomości, zapewnienia bezpieczeństwa stosowania systemu STIR oraz wyłączenia sprzedaży paliwa spod podatku od sprzedaży detalicznej.
Wśród pomysłów Konfederacji Lewiatan znalazło się też zwolnienie z akcyzy pojazdów przeznaczonych do celów badawczo-rozwojowych, zmiana interpretacji przepisów dotyczących poboru opłaty za reklamę piwa oraz utrzymanie tzw. mapy akcyzowej.
Źródło: Konfederacja Lewiatan
Artykuł Postulaty przedsiębiorców dla nowego rządu pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More