Aż 70 proc. ankietowanych Polaków spodziewa się wzrostu kosztów ogrzewania – wynika z badania UCE Research na zlecenie firmy Netatmo. Niewiele mniejszy odsetek respondentów zamierza oszczędzać na cieple.
Trzy czwarte Polaków uważa, że podwyżki rachunków za ogrzewanie nie będą wyższe niż 40 proc. w porównaniu do zeszłego roku, natomiast 39 proc. spodziewa się wzrostu wydatków na ciepło na poziomie od 1 do 20 proc.
Badanie UCE Research wykazało również, że aż dwie trzecie Polaków twierdzi, że nie będzie w stanie udźwignąć wzrostu rachunków za ogrzewanie, jeśli podwyżka przekroczy 30 proc. obecnie płaconej kwoty. Z kolei 39 proc. badanych sprostałoby podwyżce, gdyby wyniosła ona maksymalnie do 10 proc. miesięcznie więcej niż w poprzednim sezonie grzewczym. Co piąty Polak może wydać 20 proc. więcej, żeby mieć cieplej w mieszkaniu, a co dziesiąta osoba nie podoła żadnej podwyżce.
W związku z pesymistycznym nastawieniem do cen energii aż 61 proc. Polaków ma zamiar oszczędzać na energii. Wśród tych osób co trzecia obniży temperaturę w pomieszczeniach, 40 proc. dodatkowo zaizoluje okna lub/i drzwi, zaś 27 proc. zmieni ogrzewanie na tańsze. Tylko 12 proc. planuje w celu oszczędności energii zainstalować specjalne inteligentne urządzenia, jak np. głowice termostatyczne.
Polacy obawiają się rosnących cen energii, mimo że na 2024 rok również przewidziano dodatek osłonowy. Zgodnie z planem ma być on wypłacany jednorazowo za pierwsze półrocze i przysługiwać gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1500 zł netto na osobę w gospodarstwie wieloosobowym (według wysokości dochodów z 2022 roku).
Źródło: PortalSamorzadowy.pl
Artykuł Droga energia spędza Polakom sen z powiek pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More