Polski rząd nie wysłał do Komisji Europejskiej wniosku o zgodę na udzielenie amerykańskiemu Intelowi pomocy publicznej – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”. To oznacza, że na razie budowa fabryki Intela pod Wrocławiem na pewno nie ruszy.
Przedsięwzięcie Intela w gminie Miękinia pod Wrocławiem to największa inwestycja bezpośrednia w historii Polski, a jej wartość ma wynieść aż 20 mld złotych. Żeby projekt ruszył na dobre, Polska na budowę tej fabryki półprzewodników miała przekazać aż 6 mld złotych. W tym celu Warszawa musiała jednak otrzymać zgodę od Komisji Europejskiej, a żeby to się stało wniosek należało wysłać do końca grudnia 2023 roku.
„Dziennik Gazeta Prawna” dowiedział się, że notyfikacja nie została wysłana do Brukseli, bo rząd Donalda Tuska chce renegocjować warunki umowy zawartej z Intelem. Celem jest uzyskanie od Intela deklaracji większych inwestycji w polską naukę. Natomiast 6 lutego minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz zapytany o renegocjację umowy powiedział tylko, że „zmiana rządu w Polsce zmieniła proces inwestycyjny na lepsze”, a wyrazem tego ma być „przywracanie praworządności, tworzenie lepszych warunków, nawiązywanie kontaktów na nowo”.
Politechnika Wrocławska współpracuje z Intelem
Pod koniec stycznia 2024 roku Politechnika Wrocławska poinformowała o podpisaniu umowy o współpracy z Intelem, która zakłada m.in. wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych, opracowanie i adaptację programu kształcenia, aby przybliżyć go do realnych potrzeb przemysłu, a także prowadzenie wykładów przez specjalistów z firmy Intel.
W planach mamy m.in. budowę dużego, interdyscyplinarnego ośrodka badawczego specjalizującego się w mikro- i nanosystemach. Będzie on wyposażony w unikalną aparaturę, co pozwoli na prowadzenie użytecznych badań w tym zakresie i na przygotowanie naszej kadry do współpracy z firmą Intel
– powiedział prof. Arkadiusz Wójs.
W Zakładzie Integracji i Testowania Półprzewodników Intela zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. osób, z czego ok. 30 proc. kadry stanowić będą inżynierowie, a pozostałe 70 proc. technicy.
Źródło: DGP, PWr
Artykuł Inwestycja Intela w Polsce na razie nie ruszy pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More