W swój pierwszy kurs wyruszyła jednostka Ocean Pyxis, która została wyposażona w nowoczesne, potężne żagle. Statek wypłynął w rejs z Singapuru po ładunek zboża do Brazylii. Stamtąd ma trafić do Danii.
Żagle wracają do łask
Każdy z dwóch wykonanych ze stali i włókna szklanego masztów jest wysoki na 37,5 metrów. Szacuje się, że jeden masz pozwoli na 12 procentową oszczędność paliwa, a dwa zapewnią spadek jego zużycia o 20 procent. Docelowo wykorzystanie tego typu technologii w nowych jednostkach ma obniżyć zużycie tradycyjnie używanego paliwa o 30 procent. Przedstawiciele firmy Cargill twierdzą, że inwestycja w nowatorskie żagle ma im się zwrócić właśnie dzięki oszczędności na dotychczas używanym w masowcach ciężkim oleju opałowym.
Sfinansowano przez Unię Europejską
Żagle nazwane WindWing powstały w wyniku współpracy firm BAR Technologies i Yara Marine Technologies. Na realizację projektu dotację w wysokości 747,5 mln euro przyznała Unia Europejska. Realizacja tych działań ma przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń przez transport morski, który obecnie odpowiada za 3 procent światowej emisji dwutlenku węgla.
Amerykański koncern Cargill jest jednym z największych globalnych przedsiębiorstw zajmujących się zapewnianiem dostaw produktów i usług dla przemysłu rolno – spożywczego. Do swojej działalności czarteruje flotę potężnych masowców.
cargill.com, Reuters, cordis.europa.eu, projectchek.eu
Artykuł Wielki powrót żagli na potężne statki transportowe pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More