Jak informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, na wprowadzeniu rozszerzonego programu bezpłatnych leków w aptece zaoszczędzi 16 mln Polaków. Pomysłodawcą tego rozwiązania jest premier Jarosław Kaczyński.
Rozszerzenie programu
Do tej pory z programu korzystały osoby powyżej 75. roku życia. Teraz dołączą do nich osoby powyżej 65. roku życia (11,5 mln) oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia.
Po latach, po wielu dyskusjach, po wielu konsultacjach, doszliśmy do wniosku, że te dwie kluczowe grupy społeczne – czyli nasze dzieci (od niemowlaków począwszy, a na młodzieży skończywszy, do 18. roku życia) oraz nasi seniorzy (którzy przechodzą na emeryturę lub już są na emeryturze, czyli ci, którzy przekroczyli 65. rok życia) – powinni otrzymać większe wsparcie od państwa
– powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Tysiące bezpłatnych leków
Do tej pory lista bezpłatnych leków refundowanych pieniędzmi podatników przez państwo obejmowała ponad 2 tys. pozycji. To była prawie połowa wszystkich dostępnych produktów w aptece. Tylko w 2022 r. z programu skorzystało 2,7 mln seniorów, którzy otrzymali ponad 76 mln opakowań bezpłatnych leków – skrupulatnie wylicza Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Nowe listy na swojej stronie opublikuje Ministerstwo Zdrowia. Nowa lista dla seniorów to prawie 3,8 tys. bezpłatnych leków. Oprócz niej będzie także lista z lekami dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, która będzie zawierać ponad 2,8 tys. leków.
I tylko tych podatników szkoda…
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Artykuł Podatnicy sfinansują więcej bezpłatnych leków pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More