Działania 150 funkcjonariuszy unijnych służb ds. zwalczania nadużyć finansowych koordynowało weneckie biuro Prokuratury Europejskiej. Do aresztu śledczego trafiło 8 osób, a 14 objęto zakazem opuszczania swoich domów. W ramach przeprowadzonych działań zajęto ich majątek, który obejmował apartamenty, wille, kryptowaluty, złoto, biżuterię, zegarki Rolex oraz luksusowe samochody takich marek jak Lamborghini, Porsche i Audi.

Gang księgowych i notariuszy wykorzystał sztuczną inteligencję

Osoby te są oskarżone o stworzenie organizacji przestępczej, która wyłudziła 600 milionów euro z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności, realizowanego w ramach funduszu NextGenerationEU. Pieniądze miały być przeznaczone na programy poprawy konkurencyjności włoskich firm poprzez wdrożenie u nich cyfrowych technologii.

Komunikaty policji podają, że wśród zatrzymanych byli księgowi, notariusze oraz inne osoby posiadające duże doświadczenie w pozyskiwaniu unijnych środków. W latach 2021–2023 dopuścili się nadużyć, korzystając z systemów sztucznej inteligencji do produkcji fałszywych dokumentów oraz działając na serwerach zlokalizowanych w państwach zapewniających szczególną ochronę cyfrowych danych. Tymi metodami stworzyli wiarygodną historię dotychczasowej działalności fikcyjnych firm, które miały wyłudzić bezzwrotne dotacje z UE.

Korupcja dotyka południową Europę

Również w Grecji prowadzone jest śledztwo w sprawie nieprawidłowości w rozdysponowaniu aż 2,5 mld euro z unijnych funduszy. Przeszukania przeprowadzono już w biurach trzech firm telekomunikacyjnych, pięciu informatycznych i dwóch konsultingowych. Prowadzące dochodzenie organy twierdzą, że mogło dojść do zmowy cenowej czołowych graczy na greckim rynku telekomunikacyjnym. Mieli oni podzielić między siebie przetargi, finansowane z unijnych dotacji, co doprowadziło do wysokich cen ich realizacji. Przykładem jest tu modernizacja systemu zamówień publicznych za 44 miliony euro. Podobne projekty w innych krajach były znacznie tańsze, np. w Irlandii cena wyniosła 4,6 mln euro, na Cyprze 4,5 mln euro, a na Malcie zaledwie 1,3 mln euro.

eppo.europa.eu, politico.eu

Artykuł Sztuczna inteligencja pomogła wyłudzić 600 milionów euro z unijnych dotacji pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *