Ekonomiści Banku Pekao S.A. sprawdzili, w których branżach w Polsce najczęściej pracuje się zdalnie. Niespodzianek nie ma, bo nadal na czele jest sektor informatyczny, w którym pracuje w ten sposób więcej niż co trzeci zatrudniony.
W trzecim kwartale 2022 roku w pełni zdalnie pracowało niespełna 5 proc. pracowników zatrudnionych w sektorze prywatnym i około 1 proc. zatrudnionych w sektorze publicznym. To duża zmiana, gdyż w trakcie pandemii odsetek pracujących zdalnie pracowników budżetówki wynosił prawie 25 proc., przy ok. 10 proc. w sektorze prywatnym.
Udział home office w sektorze publicznym charakteryzował się wysoką zmiennością (zapewne ze względu na okresy przymusowej pracy zdalnej w administracji publicznej) i wykazywał trend spadkowy – w trzecim kwartale 2022 roku proporcja pracujących z domu wynosiła 1,1 proc. wobec 4,1 proc. na korzyść sektora prywatnego. Dodatkowo, w prywatnych firmach praca zdalna była odwrotnie proporcjonalna do wielkości firmy – ok. 80 proc. wszystkich pracujących zdalnie świadczyło pracę dla podmiotów zatrudniających co najmniej 50 pracowników, mimo że segment średnich i dużych przedsiębiorstw zatrudniał tylko ok. 60 proc. wszystkich pracowników w Polsce. Dla porównania, mikrofirmy odpowiadały za ok. 17 proc. zatrudnienia ogółem i poniżej 10 proc. pracy zdalnej
– napisano w opracowaniu Banku Pekao S.A.
W oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego analitycy Pekao S.A. zauważyli też, że branże z najwyższym relatywnym udziałem pracowników pracujących z domu to poza IT jeszcze finanse i ubezpieczenia, a także działalność profesjonalna, naukowa i techniczna. Jak się jednak okazuje, w sektorze IT odsetek pracowników zdalnych od czwartego kwartału 2021 roku do trzeciego kwartału 2022 roku zmalał prawie o 20 proc.
Źródło: Pekao S.A.
Artykuł W tych zawodach praca zdalna jest najczęstsza pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More