W stosownych ustawach rząd chce całościowo, a zarazem maksymalnie szczegółowo uregulować kwestie dotyczące franczyzy po to, by wyeliminować bałagan i patologie na tym rynku. Główna idea, która przyświeca regulacji to wyrównanie „niesymetrycznej” pozycji franczyzodawców oraz franczyzobiorców. Obecnie zdecydowaną przewagę przy negocjowaniu, a potem realizacji umów, mają ci pierwsi. Temu wyrównaniu służyć ma m.in. nałożenie na franczyzodawców obowiązku – jeszcze przed podpisaniem umowy – przedstawienia dokumentu zawierającego informację o wzajemnych zobowiązaniach stron, a także o sposobie wykonywania działalności gospodarczej przez franczyzobiorcę w oparciu o umowę franczyzy.

Istotnymi kwestiami, które mają zostać uwzględnione w przepisach ogólnych są koszty ponoszone przez obie strony umowy franczyzowej – ze szczególnym uwzględnieniem realnych możliwości uzyskiwania przychodów przez franczyzobiorcę.

Obok wzorca umowy franczyzy określone mają zostać także przesłanki wystarczające do wypowiedzenia umowy zarówno przez franczyzobiorcę, jak i franczyzodawcę, a kary za nieprzestrzeganie umowy nie mogą być wygórowane. Zdefiniowaniu i uregulowaniu poddane zostaną także kwestie dotyczące nieuczciwej konkurencji.

Różne patologie rynku

Jak to już zostało wspomniane, pozycja franczyzodawców – najczęściej mikro- i małych przedsiębiorców jest obecnie o wiele słabsza niż franczyzodawców, którzy narzucają im gotowe wzorce umów niepodlegających negocjacji. Drobnych przedsiębiorców często nie stać nawet na wynajęcie prawnika, a co dopiero wszczęcie długotrwałego procesu sądowego z „asekurowanymi” przez najlepsze kancelarie prawne franczyzodawcami. Nie tylko narzucają oni jednostronnie umowy, ale zmuszają też do określonego (i nie zawsze korzystnego dla franczyzobiorcy) odbioru towarów oraz do wykonywania lub korzystania z usług po zawyżonych przez sieci cenach.

To, co irytuje franczyzobiorców szczególnie, to przerzucanie na nich niemal wszystkich kosztów rozwoju sieci franczyzowej, co znajduje odbicie między innymi w nieprawidłowo naliczanych opłatach.

Wciąż powstają nowe sklepy

Do końca 2023 roku sieci franczyzowe planują otworzenie 2879 nowych placówek – pisze HandelExtra.pl. Czy jednak legislatorzy zdążą uregulować ten rynek jeszcze przed wyborami?

 

Artykuł Czy wreszcie uda się poprawić sytuację przedsiębiorców w sieciach franczyzowych? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *