Chodzi tu o stanowiska pracy, na których istnieje ryzyko zagrożenia wynikające ze środowiska pracy, jego uciążliwości oraz występowania czynników mechanicznych związanych ze szczególnie niebezpiecznymi maszynami. Wpływ na dane stanowisko ma też styczności ze szkodliwymi substancjami chemicznymi oraz innymi czynnikami fizycznymi i biologicznymi.
Co może być zagrożeniem?
Zagrożenie będące konsekwencją środowiska pracy dotyczy styczności z substancjami chemicznymi, pyłami, hałasem, wibracjami, gorącym lub zimnym mikroklimatem, promieniowaniem, polem elektromagnetycznym oraz czynnikami biologicznymi.
Uciążliwość pracy oznacza nadmierne obciążenie fizyczne lub niedostateczne oświetlenie stanowisk pracy.
Na zagrożenie wynikające z pracy przy szczególnie niebezpiecznych maszynach są narażeni ludzie pracujący przy pilarkach tarczowych i taśmowych, strugarkach, frezarkach i prasach.
Zdecydowana dominacja mężczyzn
Narażeni są szczególnie pracownicy takich branż jak:
– górnictwo i wydobywanie;
– wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę;
– przetwórstwo przemysłowe;
– rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo.
Osoby zatrudnione w tych sektorach często mogą być narażone na kilka niebezpiecznych czynników.
Z 442,3 tysiąca osób pracujących w 2022 roku w warunkach zagrożenia, 17,7 proc. stanowiły kobiety. Najwięcej stanowisk narażonych na zagrożenia jest w województwie śląskim, a najmniej w mazowieckim.
stat.gov.pl
Artykuł Mężczyźni stanowią 82 proc. osób pracujących w warunkach zagrożenia pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More