Konfederacja Lewiatan chce, aby przyszła kadencja parlamentu pochyliła się nad tematem poprawy warunków zawierania i egzekucji umów. Według przedstawicieli biznesu jest to kluczowe dla przyspieszenia rozwoju gospodarczego w Polsce.
Adrian Zwoliński, dyrektor departamentu rynku finansowego i prawa korporacyjnego Lewiatana, przypomniał o rzymskiej zasadzie pacta sunt servanda, która mówi o konieczności dotrzymywania zawartych umów i po dziś dzień jest kluczowa dla bezpiecznego obrotu gospodarczego.
Dzięki tej zasadzie ograniczany jest koszt związany z szukaniem partnera biznesowego, zawieraniem umowy, a w końcu jej realizacją i dochodzeniem na drodze sądowej. Aby udoskonalić mechanizmy wspierające zawieranie i egzekwowanie umów konieczne jest m.in. usprawnienie systemu sądownictwa, egzekucji komorniczej czy uproszczenie i ułatwienie dostępu do wszystkich sposobów egzekwowania zawartych umów
– powiedział Adrian Zwoliński cytowany w komunikacie.
Postulaty biznesu
W związku z powyższym, poza ułatwieniem zawierania umów, Konfederacja Lewiatan wzywa polityków do usprawnieniem polskiego systemu sądownictwa, a także poprawienia procesu egzekucji komorniczej. Według przedstawicieli biznesu ważne jest też uproszczenie i ułatwienie dostępu do wszystkich sposobów egzekwowania zawartych umów, które nie wymagają procesu sądowego, w tym mediacji i arbitrażu.
Pozostałe postulaty dotyczą przepływu informacji gospodarczych, który według przedsiębiorców jest dzisiaj daleki od ideału, a jest kluczowy dla weryfikacji kontrahenta i przeciwdziałania zatorom płatniczym będącymi poważnym problemem dla rozwoju, szczególnie dla mikroprzedsiębiorców. Poza tym Konfederacja Lewiatan chce ułatwić zarządzanie wierzytelnościami i zapewnić, aby projektowane przepisy dotyczące dochodzenia czy zarządzania wierzytelnościami obowiązkowo były poprzedzone ekonomiczną analizą prawa oraz wiarygodnymi konsultacjami publicznymi.
Źródło: Konfederacja Lewiatan
Artykuł Biznes postuluje poprawę zawierania i egzekucji umów pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More