W roku akademickim 2021/2022 udział kobiet na polskich uczelniach technicznych wyniósł 35 proc. – wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2023” przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy oraz Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.

Jak się jednak okazuje, na niektórych kierunkach udział studentek nie przekracza nawet 5 proc. Mowa tutaj na przykład o automatyce i robotyce przemysłowej. Fundacja Perspektywy wskazuje, że taka sytuacja jest szkodliwa dla rozwoju społeczno-gospodarczego i przywołuje wyniki badań, które mówią, że zróżnicowanie płci wpływa pozytywnie na wydajność zespołów oraz potencjał innowacyjny firm technologicznych. W związku z tym aktywiści apelują o wzmocnienie obecności kobiet w sferze nowych technologii i innowacji, a służyć temu ma kampania „Dziewczyny na politechniki! Dziewczyny do ścisłych”.

Akcja ta od szesnastu lat zmienia polskie uczelnie techniczne i wydziały ścisłe. W jej ramach na politechnikach i wydziałach ścisłych w całej Polsce dzieją się dedykowane dni otwarte, w szkołach średnich mają miejsce sesje informacyjno-inspiracyjne, a w przestrzeni publicznej pojawiają się role-models – ambasadorki akcji – naukowczynie, inżynierki i pracownice firm technologicznych opowiadające swoje historie kariery i inspirujące nimi nowe pokolenie przyszłych technolożek

– powiedziała dr Blanka Siwińska, prezeska Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczyni akcji.

Kobiety na politechnikach – gdzie jest ich najwięcej

Jeśli chodzi o polskie uczelnie techniczne, to w roku akademickim 2021/2022 najwięcej kobiet studiowało na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica, gdzie było to ok. 20 proc. Na drugim końcu listy znalazły się natomiast: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (5 proc.), Uniwersytet Morski w Gdyni (6 proc.) oraz Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej (7 proc.).

W podsumowaniu raportu napisano również, że kobiety stanowią mniejszość wśród nauczycieli akademickich pracujących na publicznych uczelniach technicznych – w roku akademickim 2021/2022 panie stanowiły 34 proc. wykładowców w takich szkołach wyższych. Dla porównania wskaźnik ten dla wszystkich uczelni publicznych wyniósł 48 proc.

Źródło: dziewczynynapolitechniki.pl

 

Artykuł „Dziewczyny na politechniki!” – co to za kampania? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *