Od 1993 roku obowiązują w Unii Europejskiej przepisy, gwarantujące każdej zatrudnionej osobie co najmniej 4 tygodnie płatnego urlopu. W Polsce jest to w sumie (dla osób mających odpowiedni staż pracy) 26 dni, ale w niektórych krajach – np. w Niemczech i Chorwacji – dni urlopowych jest więcej.
Kogo stać na wakacje?
Na podstawie danych Eurostatu można oszacować, że 19 proc. pracujących w Unii Europejskiej osób (czyli 38 milionów ludzi, którzy łącznie stanowią 29 proc. z gospodarstw domowych) nie stać na tygodniowy wakacyjny wyjazd poza miejsce swojego zamieszkania.
Wśród osób zarabiających najmniej ten odsetek rośnie do 50 proc.
Jednocześnie z roku na rok rosną koszty tego typu wyjazdów. Między styczniem a majem br. średni koszt wakacji poza domem był o 12,4 proc. wyższy niż w roku poprzednim. A rok temu wzrósł on o 11,5 proc. względem roku 2021. Zjawisko to najbardziej dotknęło mieszkańców takich państw jak Estonia, Francja, Bułgaria, Szwecja i Czechy.
Rumuni i Grecy najczęściej zostają w domach
Natomiast najwięcej mających zatrudnienie osób, których nie stać na wakacje pochodzi z Rumunii (43 proc.), Grecji (37 proc.), Węgier (34 proc.), Włoch (31 proc.), Chorwacji (31 proc.) i Cypru (30 proc.).
Średnia cena tygodnia zorganizowanych wakacji jest większa od poziomu miesięcznego minimalnego wynagrodzenia w 14 unijnych państwach.
euobserver.com, etuc.org
Artykuł Na wakacyjny wyjazd nie stać co trzeciej rodziny z Unii Europejskiej pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More