Najnowsze badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego wykazało, że w sierpniu 2023 roku zmniejszył się udział firm wskazujących na silną uciążliwość poszczególnych barier prowadzenia działalności gospodarczej. Może to oznaczać, że polscy przedsiębiorcy przyzwyczajają się do funkcjonowania w dobie spowolnienia gospodarczego.
Najnowszy Miesięczny Indeks Koniunktury pokazał, że w porównaniu do początku 2023 roku aż o 11 punktów procentowych spadł odsetek firm, które jako barierę do prowadzenia biznesu wskazują niepewność sytuacji gospodarczej. Dzisiaj jest to 66 proc. przedsiębiorstw. O tyle samo spadł odsetek przedsiębiorstw wskazujących na wysokie ceny energii. Z kolei o 5 punktów procentowych spadł odsetek firm, które narzekają na uciążliwość kosztów pracowniczych oraz kosztów finansowania zewnętrznego.
Sierpniowe badanie przedsiębiorców może oznaczać, że mimo spowolnienia gospodarczego firmy stają się mniej krytyczne w ocenie warunków funkcjonowania. Doświadczenia pandemiczne, działanie w warunkach kryzysu energetycznego, wojny za wschodnią granicą i wysokiej inflacji „zahartowało” polski biznes
– zauważono w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Analizując poszczególne branże okazuje się, że niepewność sytuacji gospodarczej najbardziej doskwiera sektorowi handlowemu (71 proc.), a wysokie koszty pracownicze – gałęzi TSL (74 proc.). Produkcja narzeka na wysokie ceny energii (67 proc.), zaś niedostępność pracowników to znowu jest problem dla TSL (54 proc.), ale też budownictwa i produkcji (52 proc.), co wynika z odpływu mężczyzn z Ukrainy z polskiego rynku pracy. Branża TSL ma też duży problem z zatorami płatniczymi.
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
Artykuł Firmy przyzwyczajają się do ciężkich warunków pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More