Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała o rozmowach z Czechami, Słowacją, Węgrami i Rumunią o dostawach gazu z planowanego Terminalu SFRU, który powstanie w okolicy Gdańska. Dzięki temu nasz kraj ma się stać regionalnym hubem energetycznym.

Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu rezerwacji mocy na terminalu, w razie odpowiedniego zapotrzebowania rynkowego będzie można tam zamówić jednocześnie dwa statki FSRU, co jest bardziej ekonomiczne. Pełnomocnik rządu dodała, że rozmowy z sąsiednimi krajami odnośnie dostaw gazu są już zakończone i teraz czas na potwierdzenie ich deklaracji oraz złożenie wiążących ofert. Dopiero wtedy będzie można ocenić, czy dwie jednostki FSRU faktycznie będą potrzebne.

Polska konsekwentnym rozwijaniem infrastruktury i zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii stworzyła sobie szansę na stanie się hubem energetycznym w tej części Europy, stanowiąc przeciwwagę dla rosyjskiego gazu w regionie

– powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Zgodnie z planem rządu rozbudowa Terminalu SFRU w rejonie Gdańska ma zapewnić dywersyfikację dostaw gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i jeszcze bardziej uniezależnić kraje regionu od surowców z Rosji. Co istotne, korzystaniem z gdańskiego terminala zainteresowana jest także Ukraina.

Poza terminalem w Gdańsku, Polska rozbudowuje również terminal LNG w Świnoujściu, który finalnie będzie miał moc regazyfikacyjną w wysokości 8,3 mld m3. rocznie.

Źródło: Polskie Radio 24

 

Artykuł Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *