Najnowsze badanie „Moralność finansowa Polaków 2023” przeprowadzone przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych wykazało, że Polacy dość często przymykają oko na nieetyczne zachowania finansowe. W 2023 roku Indeks Akceptacji Nieetycznych Zachowań Finansowych wynosi 45,1 punktów, czyli o ponad 4 punkty więcej niż przed wybuchem pandemii.

Ze wszystkich nieetycznych działań finansowych Polacy najczęściej akceptują pracę na czarno, jeśli pozwoli to uniknąć ściągnięcia długów z pensji. Zrozumienie dla takiego zachowania ma aż 61,6 proc. ankietowanych. Kolejne miejsce w rankingu zajęło płacenie za towary lub usługi gotówką w celu uniknięcia płacenia VAT-u, które to otrzymało 53,6 proc. przyzwoleń. Z kolei 53,2 proc. Polaków akceptuje przepisywanie majątku na rodzinę, aby uciec przed wierzycielami.

Raport „Moralność finansowa Polaków 2023” pokazuje, że wyższym stopniem akceptacji nieetycznych zachowań w sferze finansowej cechują się mężczyźni, w tym przede wszystkim osoby młode, które mają problemy ze spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Często kieruje nimi poczucie krzywdy bądź niezadowolenia, co pozwala im posługiwać się zasadą wzajemności bez względu na to, czy chodzi o relacje z instytucjami finansowymi, urzędem skarbowym czy nawet kasjerem w sklepie

– powiedział Marcin Czugan, Prezes ZPF.

Wysoko w rankingu akceptacji nieetycznych zachowań finansowych uplasowało się też częste zmienianie rachunków bankowych, aby uciec przed komornikiem (52,8 proc.) oraz zatajanie informacji uniemożliwiających wzięcie kredytu (51,7 proc.). Najmniejszą tolerancję Polacy mają dla posługiwania się cudzym dokumentem tożsamości w celu zaciągnięcia kredytu lub pożyczki, co akceptuje tylko 11,2 proc. ankietowanych.

Źródło: ZPF

 

Artykuł Akceptacja nieetycznych zachowań finansowych – jak to u nas wygląda? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *