Aż 46 proc. pracowników na etacie nie jest zadowolonych ze swojego wynagrodzenia – wynika z badania przeprowadzonego przez prof. Dominikę Maison, którego szczegóły przedstawiło Radio Zet.
Na wysokość swojej pensji najczęściej narzekają kobiety, osoby w wieku 45-54 lat oraz pracownicy z niższym wykształceniem. Mimo to prawie co drugi Polak nigdy nie rozmawiał ze swoim przełożonym o podwyżce, a jeśli już tak się dzieje, to o lepsze wynagrodzenie częściej walczą mężczyźni (59 proc.) niż kobiety (49 proc.). Polacy niechętnie też rozmawiają o wynagrodzeniu między sobą.
Rozmowy o podwyżce z pracodawcą zdecydowanie najczęściej inicjuje pokolenie Z i Millennialsi (wśród pracujących w wieku 18-34 lat ma takie doświadczenie ponad 60 proc.), natomiast najmniej otwarte na taką rozmowę są osoby powyżej 45 roku życia. W pokoleniu X takie doświadczenie miało 47 proc. osób (45-54 lat), a w pokoleniu Baby Boomers tylko 39 proc. pracujących (w wieku powyżej 55. roku życia)
– powiedziała prof. Dominika Maison na antenie Radia Zet.
Omawiane badanie wykazało również, że choć 83 proc. zatrudnionych wie, ile wynosi ich pensja brutto, to 58 proc. nie wie, ile w sumie ich pensja kosztuje pracodawców.
Prof. Dominika Maison podsumowała, że w porównaniu do wyników z 2017 roku wiedza pracujących Polaków na temat kosztów wynagrodzenia wzrosła, ale nadal jest stosunkowo mała, co świadczy o konieczności edukacji w tym zakresie.
Źródło: Radio Zet
Artykuł Czy Polacy potrafią rozmawiać o podwyżce? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More