Według GIGbarometru 2023 firmy E&Y najbardziej popularną formą współpracy jest w Polsce umowa-zlecenie. Wskazało na nią 74 proc. respondentów (w szczególności w takich branżach jak: hotelarstwo i restauracje, produkcja, handel). Ponad połowa, bo 52 proc. firm, deklarowała stosowanie umowy B2B (forma ta jest szczególnie chętnie stosowana w sektorze IT). Prawie jedna trzecia (28 proc.) wskazała na umowę o dzieło jako dominującą formę zatrudnienia (zdecydowana większość takich umów jest stosowana w branży nieruchomości).
Natomiast bardzo niewielkim zainteresowaniem cieszą się inne formy elastycznej współpracy, tj. tzw. body leasing, outsourcing oraz głośny niegdyś kontrakt menedżerski.
Czy to się zmieni?
42 proc. wszystkich przebadanych przedsiębiorców (niezależnie od ich wielkości) ocenia, że w najbliższym roku znaczenie elastycznych form współpracy się nie zmieni. Będą one bardziej popularne u 29 proc. dużych firm. Przy tym zaledwie co dziesiąty mały przedsiębiorca jest skłonny do wprowadzenia w swojej firmie elastycznych form zatrudnienia. Największa elastyczność w tym względzie charakteryzuje firmy duże oraz z przewagą kapitału zagranicznego, zwłaszcza w działach IT i marketingu. Czyżby polscy pracodawcy nie radzili sobie z zarządzaniem przy elastycznych formach zatrudnienia?
Co to jest GIG ekonomia?
GIG ekonomia (ang. gig economy) jest pojęciem dotyczącym elastycznego modelu współpracy osób z jedną lub wieloma firmami – na czas realizacji określonych zadań i projektów. Coraz większe zainteresowanie uelastycznianiem form współpracy widać również w Polsce. Należy to bez ogródek powiedzieć, że umowy cywilnoprawne i B2B były często nadużywane, bo stosowane zamiast umów etatowych. Na nadużywanie ich w dalszym ciągu wskazują zwłaszcza związki zawodowe, występujące o stosowanie przez przedsiębiorców stałych umowy o pracę jako lepiej zabezpieczających pracowników od strony socjalnej.
Niemniej elastyczność czasu pracy oraz możliwość wyboru pracy z domu lub w modelu hybrydowym wskazywane są w wielu badaniach jako jeden z najważniejszych czynników podjęcia współpracy z nowym pracodawcą.
Uelastycznianie rynku pracy przynosi niewątpliwie konkretne korzyści zarówno firmom, jak i niezależnym profesjonalistom, czyli osobom decydującym się na formułę inną niż umowa o pracę.
GIG ekonomia pozwala przede wszystkim szybciej pozyskiwać talenty z rynku pracy oraz ludzi o określonych i poszukiwanych przez firmę, specjalistycznych kompetencjach. Jest skuteczna w zmiennym otoczeniu biznesowym pozwalając uniknąć lub co najmniej zminimalizować koszty zastąpienia pracownika, zrekrutowania i wdrożenia nowego na jego miejsce. Ludzi o unikatowych kompetencjach warto pozyskać już dzisiaj. Zapewniając im niestandardowe warunki współpracy, a firmom – dalszy rozwój w przyszłości.
Artykuł Im większa firma, tym elastyczniejsze formy zatrudnienia pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More