Polski Komitet Energii Elektrycznej przypomniał, że od 1 października obowiązują niższe stawki za prąd dla MŚP oraz firm wrażliwych. Po zmianach będą one wynosić 603 zł za MWh zamiast dotychczasowych 785 zł. Mniej za prąd zapłacą też gospodarstwa domowe.

Zmiany to efekt noweli ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Poza najmniejszymi firmami, również tymi jednoosobowymi, z niższych stawek skorzystają tak zwane podmioty wrażliwe, czyli noclegownie, domy pomocy społecznej albo żłobki.

To reakcja na znaczący wzrost kosztów wytworzenia energii przekładający się na ceny kontraktowane na rynku hurtowym. Niższe ceny energii elektrycznej obejmują wszystkie podmioty uprawnione, które złożyły stosowne oświadczenie u swojego sprzedawcy energii

– powiedział Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Niższe stawki będą dotyczyć tylko tych podmiotów, które złożyły stosowne oświadczenie, a jeśli do tej pory tego nie zrobiły, to wciąż jest to możliwe. Wówczas jednak preferencyjna cena będzie obowiązywać od kolejnego miesiąca.

Gospodarstwa domowe zapłacą mniej za prąd

Nowelizacja przepisów zwiększyła również limit zużycia energii dla preferencyjnej ceny z 2 tys. do 3 tys. KWh dla wszystkich gospodarstw domowych. W przypadku gospodarstw gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami ten limit zwiększył się z 2600 do 3600 kWh, a dla rolników i gospodarstw posiadających Kartę Dużej Rodziny – z 3000 do 4000 kWh. Zamrożona cena prądu wynosi niewiele ponad 40 groszy za KWh. Według Macieja Maciejowskiego przeciętna polska rodzina dzięki Tarczy Solidarnościowej i wyższym limitom cen energii zapłaci w 2023 roku nawet o 4 tys. złotych mniej za energię elektryczną.

Źródło: PAP

Artykuł Małe i średnie firmy zapłacą mniej za prąd pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *