Aktywność gospodarcza przedsiębiorstw w strefie euro kończy wrzesień negatywnymi danymi w związku z gwałtownym spadkiem popytu, który kurczy się w najszybszym od trzech lat tempie. Niższą aktywnością odnotowano zarówno w sektorze usług, jak i w produkcji które zmagają się z największym od czasu wybuchu pandemii spadkiem zamówień.
Strefa euro
Sytuacja sektora prywatnego w strefie euro nadal pogarszała się we wrześniu, choć w nieco wolniejszym tempie niż w poprzednich miesiącach – wynika z raportu przygotowanego przez S&P Global. Złożony Indeks PMI, postrzegany jako miernik ogólnej kondycji gospodarczej, wyniósł 47,2 pkt (w porównaniu z 46,7 pkt w sierpniu), co oznacza, że czwarty miesiąc z rzędu unijna gospodarka znajdowała się poniżej 50 pkt – poziomu oddzielającego wzrost od recesji. „Spadek sprzedaży detalicznej i słabość poszczególnych komponentów wskaźnika PMI za wrzesień są zgodne z naszym poglądem, że gospodarka strefy euro wpadnie w recesję w drugiej połowie 2023 r. – powiedziała Agencji Reuter Franziska Palmas – starsza ekonomistka w Capital Economics (brytyjska firma zajmująca się badaniami gospodarczym).
Słabość największych gospodarek
Wskaźnik PMI dla przemysłu w strefie euro spadł we wrześniu nieznacznie – do 43,4 (z 43,5 pkt w sierpniu). Ale – co najważniejsze – był to piętnasty miesiąc z rzędu, w którym indeks ten znalazł się na poziomie poniżej 50 pkt, tym samym wskazując na trwałe pogorszenie kondycji sektora produkcyjnego. Z wyjątkiem Grecji (gdzie wskaźnik PMI dla przemysłu znajdował się na poziomie 50,3), we wrześniu wszystkie inne kraje monitorowane w ramach badania odnotowały pogorszenie sytuacji. Niemcy i Austria kontynuowały najszybsze tempo spadku, zaraz za nimi znalazły się Holandia i Francja. W przypadku tych dwóch ostatnich krajów wrześniowe spadki były największe od prawie trzech i pół roku. Podczas gdy Włochy i Hiszpania również odnotowały pogorszenie sytuacji w sektorze produkcyjnym, to tempo pogorszenia uległo spowolnieniu. Wrześniowe odczyty dla niemieckiego sektora produkcyjnego, który odpowiada za około jedną piątą gospodarki to kontynuacja słabych wyników. Niemiecki wskaźnik PMI został zrewidowany z 39.8 pkt do 39.6 pkt. Francuski wrześniowy wskaźnik PMI dla przemysłu na poziomie 44.2 pkt to rezultat powyżej oczekiwań 43.6 pkt, a zarazem najgorszy wynik od ponad 40 miesięcy. Jak wskazują autorzy raportu kiepska sytuacja w produkcji wpłynęła na europejski rynek pracy. Wrzesień był tym miesiącem, kiedy zatrudnienie w fabrykach w strefie euro spadało w najszybszym tempie od prawie trzech lat.
Wrześniowe wyniki pokazują słabe nastroje wśród menedżerów w strefie euro. Szczególnie niepokojący jest równoczesny spadek dynamiki w usługach jak i przemyśle. Ekonomiści nie mają złudzeń: Stary Kontynent czeka silne i długotrwałe spowolnienie gospodarcze.
Źródło: S&P Global, Reuter
Artykuł Kondycja unijnych gospodarek jest coraz słabsza pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More