Claudia Goldin jest dopiero trzecią kobietą, która otrzymała nagrodę w dziedzinie ekonomii i pierwszą, która się nią nie podzieliła. 77-letnia laureatka wykłada obecnie historię rynku pracy na Uniwersytecie Harvarda w USA.
„Pogłębiła naszą wiedzę na temat wyników kobiet na rynku pracy” – stwierdziła Królewska Szwedzka Akademia Nauk wskazując na pracę Claudii Goldin polegającą na analizie danych z 200 lat na temat siły roboczej w USA i pokazaniu, jak i dlaczego różnice między płciami w zarobkach i wskaźnikach zatrudnienia zmieniały się w czasie.
„Tegoroczna laureatka nauk ekonomicznych, Claudia Goldin, przedstawiła pierwszy na przestrzeni wieków kompleksowy opis zarobków kobiet i ich udziału w rynku pracy” – stwierdziła Akademia. „Jej badania ujawniają przyczyny zmian, a także główne źródła utrzymującej się różnicy między płciami”.
Wykształcenie i pigułka antykoncepcyjna zmieniły pozycję kobiet
Badania Claudii Goldin wykazały, że zamężne kobiety zaczęły mniej pracować po nadejściu industrializacji w XIX w., ale ich zatrudnienie ponownie wzrosło w XIX w., wraz z rozwojem gospodarki usługowej. Wyższy poziom wykształcenia kobiet i pigułki antykoncepcyjne przyspieszyły zmiany, ale różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn pozostały.
Chociaż historycznie rzecz biorąc, różnicę w zarobkach mężczyzn i kobiet można było przypisać wyborom edukacyjnym podejmowanym w młodym wieku i wyborom zawodowym, profesor Goldin twierdzi, że obecne różnice w zarobkach wynikają w dużej mierze z wpływu posiadania dzieci.
Komisja przyznająca nagrodę zauważyła, że na całym świecie około 50 proc. kobiet jest obecnych na rynku pracy (w porównaniu z 80 proc. mężczyzn), ale kobiety zarabiają mniej i mają mniejsze szanse na osiągnięcie szczytu kariery zawodowej.
BBC, KR
Artykuł Nagroda Nobla z ekonomii za badania nad zatrudnianiem i wynagradzaniem kobiet pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More