Pod koniec sierpnia 2023 roku przeterminowane zobowiązania biznesu wobec kontrahentów i banków przekroczyły 42,5 mld złotych – wykazało cykliczne badanie „Skaner MŚP, zatory płatnicze firm” przeprowadzone przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i BIK.

Tylko w lipcu i sierpniu 2023 roku długi te wzrosły o przeszło 3 mld złotych. Dzisiaj łącznie problemy ma 313,25 tys. firm (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych), czyli o 1,9 tys. więcej niż na koniec 2022 roku. Mowa tu o długach opóźnionych o co najmniej 30 dni, na kwotę nie niższą niż 500 złotych.

Kredyty psuły się ostatnio w największym stopniu w mikrofirmach z branż usługowej i handlowej. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wzrosła wartość kredytów przeterminowanych w handlu i produkcji. Poprawę terminowej obsługi swoich zobowiązań kredytowych odnotowały natomiast firmy usługowe i budowlane. Wielkość przedsiębiorstwa ma spore znaczenie dla jakości obsługi kredytów. Im mniejsza skala działalności, tym większe są problemy ze spłatą rat i innych zobowiązań

– powiedział Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Prezes BIG InfoMonitor dodał, że przez pogarszające się warunki gospodarcze w Polsce degraduje się też kondycja finansowa firm, które mają mniejsze zaufanie do siebie. W efekcie firmy częściej decydują się sprawdzać kontrahentów, czy ci nie są dłużnikami. Takie zachowania mogą być zrozumiałe, gdyż tylko w transporcie od początku 2023 roku przybyło 1,2 tys. niesolidnych dłużników, w przemyśle i działalności profesjonalnej i naukowej to ponad 600, a w przypadku budownictwa liczba ta przekracza 500 firm. Dzisiaj około 90 proc. firm deklaruje, że ma klientów, którym zdarza się płacić po wyznaczonym terminie.

Źródło: BIG

Artykuł Wzrasta liczba zadłużonych firm. Przybywa też niesolidnych dłużników pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *