Władze Unii Europejskiej przyznają, że liczebność populacji UE osiągnie swój szczyt w 2026 roku, a później będzie już tylko spadać. W 2070 roku w Unii będzie mieszkać 4 proc. ludności świata, podczas gdy obecnie jest ich 6 proc. 

Będzie nas coraz mniej

Najbliższe dekady to czas kurczenia się grupy osób w wieku produkcyjnym i zdecydowanie rosnącej liczby ludzi w podeszłym wieku. 

Sytuacja ta przełoży się na konieczność rozszerzenia programów socjalnych kierowanych do seniorów. Szacuje się, że wydatki na służbę zdrowia krajów członkowskich sięgną w 2040 roku 27 proc. PKB (w 2019 roku wynosiły 24,6 proc.). Pogłębiać się będzie też niedobór osób gotowych do podjęcia pracy. 

Bruksela już wie, co zrobić, żeby było lepiej

Komisja Europejska wyznaczyła cztery kierunki działań, które mają przeciwdziałać tym trendom. 

Pierwszym jest pomoc i wsparcie dla rodziców, mające im pozwolić jednocześnie wychowywać dzieci i pracować, m.in. przez zapewnienie dostępu do wysokiej jakości opieki nad dziećmi. Drugim jest zapewnienie młodym osobom odpowiednich i komfortowych warunków do rozwoju osobistego oraz dostępu do mieszkań. Kolejny to troska o odpowiedni poziom życia osób starszych oraz odpowiednie zagospodarowanie ich na rynku pracy. Ostatnim aspektem jest rozwiązywanie problemu niedoboru rąk do pracy za pomocą realizacji odpowiedniej polityki migracyjnej. 

ec.europa.eu

Artykuł Komisja Europejska wie, jak poradzić sobie ze zmianami demograficznymi pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *