Aż 62 proc. wszystkich transakcji detalicznych w sklepach i punktach usługowych w Polsce realizowanych jest za pośrednictwem płatności cyfrowych – wynika z danych Fundacji Polska Bezgotówkowa. Polacy płacą bezgotówkowo, bo uważają to za bezpieczne, szybkie i wygodne.
Pod koniec 2022 roku w Polsce działało ponad 1,2 mln urządzeń płatniczych, które mogą przyjmować płatności cyfrowe. Dla porównania, w grudniu 2016 roku było to nieco ponad 500 tys. terminali. Terminale zainstalowane przez Fundację Polska Gotówkowa działają w ponad 20 tys. miejscowości na terenie całej Polski.
Jesteśmy szczególnie dumni z tego, że zaufało nam tak wielu przedsiębiorców, którzy działają w tak zmiennych warunkach. Dzięki ich otwartości na innowacje płatnicze konsumenci zyskali możliwość wyboru preferowanej formy płatności. Pokazują to rekordowe obroty w 2023 roku, a także znaczący wzrost średniego obrotu na terminal w Programie, który w sierpniu br. osiągnął poziom 7,5 tys. zł. To prawie dwuipółkrotnie więcej niż przewidywały nasze założenia podczas startu Fundacji. Liderem wśród wszystkich branż są sklepy spożywcze – z 95,5 mln transakcji na kwotę blisko 3 mld zł, ale bardzo silny rozwój widzimy również w sektorze sklepów specjalistycznych oraz usług – szczególnie w obszarze beauty, gastronomii czy usług medycznych
– powiedziała Joanna Erdman, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Fundacja Polska Bezgotówkowa to wspólna inicjatywa sektora prywatnego i publicznego, która od 2017 roku widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jej celem jest działalność na rzecz rozbudowy i akceptacji płatności bezgotówkowych w Polsce i edukacji w zakresie nowoczesnych płatności.
Źródło: Polska Bezgotówkowa
Artykuł Polska płatnościami cyfrowymi stoi pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More