Mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa i konsorcja przedsiębiorstw z organizacjami badawczymi z woj. lubelskiego mogą liczyć na wsparcie ze środków Unii Europejskiej. Wielkość maksymalna finansowania zależy oczywiście od rodzaju przedsiębiorstwa oraz od zakresu inwestycji.

Dofinansowanie do mikrofirmy z woj. lubelskiego może sięgnąć nawet 70 proc. kosztów badania wdrożenia nowych produktów, 45 proc. eksperymentalnych prac rozwojowych oraz 70 proc. prac wdrożeniowych.

Kosztami kwalifikowanymi mogą tu być: zatrudnienie personelu, usługi zewnętrzne (ekspertyzy, analizy, badania oraz najem i dzierżawa aparatury badawczej), amortyzacja nieruchomości, a nawet zakup wartości niematerialnych i prawnych oraz materiałów, surowców, półproduktów, odczynników, elementów prototypów. Z kolei tzw. koszty wdrożeniowe przedsiębiorca może wykazać w ramach finansowania nieruchomości, robót budowlanych, środków trwałych (zarówno nowych, jak i używanych) oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Konkurs zaplanowano na kwiecień-maj 2024 roku, ale już teraz warto się do niego przygotować.

Dla firm z woj. zachodniopomorskiego

Na ponad 43 mln złotych (w sumie) z funduszy europejskich mogą liczyć z kolei mikro, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy chcący zainwestować w Specjalnej Strefie Włączenia (SSW) na Pomorzu Zachodnim.

Preferowane jest wdrażanie rozwiązań związanych z transformacją przemysłową, cyfrową oraz tzw. zieloną. Średniej wielkości przedsiębiorcy koszty kwalifikowalne będą mogli zrefinansować w 50 proc., a mali i mikroprzedsiębiorcy – w 60 proc.

Nabory odbywają się jeszcze do 8 listopada 2023 roku.

Także dla start-upów

Warto przypomnieć, że małe i średnie przedsiębiorstwa dofinansowuje pożyczkami także Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Wartość finansowania, które wsparło rozwój polskich MŚP osiągnęła w zeszłym roku 695 mln euro. Pieniądze otrzymało 69 192 firm, przyczyniając się do utrzymania ponad 650 tys. miejsc pracy. EBI ogłosił właśnie, że podpisał kolejną umowę kredytową na 7,5 mln euro z polską firmą meblarską Tylko SA, będącą drugim co do wielkości eksporterem mebli na świecie. Pieniądze mają wzmocnić potencjał badawczo-rozwojowy firmy w zakresie opracowywania innowacyjnych produktów. – To wielki kamień milowy dla Tylko. Wejście w długoterminowe partnerstwo z EBI pomoże nam zbudować globalny biznes, zgodny z naszymi wartościami, mając u boku największego inwestora w Europie – mówi cytowany w komunikacie Mikołaj Molenda, co-CEO i współzałożyciel Tylko.

Artykuł Wsparcie dla sektora MŚP z funduszy europejskich oraz w postaci kredytów EBI pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *