Już wiosną tego roku unijny barometr MŚP, prezentowany przez SMEunited, wskazywał na nastroje przedsiębiorców nieco lepsze od oczekiwań. Prognozy mówiły co prawda o nadal wysokim stopniu niepewności panującej w firmach, przy utrzymującym się niedoborze siły roboczej oraz dużej presji cenowej, jednak optymizm przedsiębiorców był względnie duży.

Nastroje jesienne lepsze, jednak nie wszędzie

Prezentując główne wnioski z najnowszego, jesiennego barometru MŚP (opracowanego przez jednostkę badawczą SMEunited) Gerhard Huemer, dyrektor ds. polityki gospodarczej i fiskalnej SMEunited mówił o niewielkim wzroście zaufania przedsiębiorców do otoczenia gospodarczego.

Nie dotyczy to jednak krajów, w których stopa inflacji jest niższa od średniej. Kraje o inflacji powyżej średniej wykazują niestety tendencję spadkową nastrojów przedsiębiorców, co tylko zwiększa ryzyko wystąpienia tam recesji.

Prognozy na jesień 2023 roku generalnie wskazują na wysoki poziom niepewności przedsiębiorców. W porównaniu z zeszłym półroczem obawy te są tylko nieco mniejsze, zwłaszcza w firmach zlokalizowanych w krajach o stabilnej gospodarce.

Nadal problemem małych i średniej wielkości przedsiębiorców pozostaje niedobór siły roboczej, a MŚP w dalszym ciągu – i czasem desperacko – próbują wypełnić luki w zatrudnieniu.

Wciąż groźna presja cenowa

Jeśli chodzi o presję inflacyjną, firmy sektora produkcyjnego korzystają z niższych niż przed rokiem cen surowców oraz ze stabilizacji cen energii. Natomiast sektory usług stoją w obliczu znacznych podwyżek płac, co wywołuje dodatkową presję na wzrost cen, z ryzykiem wpadnięcia tych firm w spiralę płacowo-cenową.

Trudna sytuacja dotyczy także przedsiębiorców sektora budowlanego, gdzie wysokie koszty kredytów hipotecznych spowodowały spadek obrotów i zatrudnienia, a poziom zamówień wciąż jest daleki od pożądanych przez przedsiębiorców poziomów.

Źródło: SMEUnited

Artykuł Europejskie małe i średniej wielkości przedsiębiorstwa wciąż na rozdrożu pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *