Wprowadzenie limitów cenowych (cap), które ograniczyły w tym roku przychody wytwórców energii, nie wpłynęło znacząco na długoterminowe umowy cPPA (corporate Power Purchase Agreement). Takie umowy zawierają wytwórcy energii OZE z dużymi firmami technologicznymi i przemysłowymi.
Polska szybko goni liderów tego rynku w Europie. W rankingu EY RECAI, który ocenia kraje pod względem atrakcyjności dla umów PPA, Polska awansowała o pięć pozycji zajmując miejsce w pierwszej dziesiątce. Ponieważ wiele firm prowadzi znaczącą działalność produkcyjną w Polsce oraz sieć elektroenergetyczna charakteryzująca się dużą emisją dwutlenku węgla, istnieje silny bodziec do zawierania umów PPA ze źródeł odnawialnych – czytamy w raporcie. EY przypomina, że pod koniec 2022 r. rząd wprowadził twardy limit na producentów energii z OZE, co doprowadziło do dużej niepewności w przypadku umów PPA. W efekcie szereg transakcji zostało wstrzymanych.
– Niemniej jednak widzimy rosnące zainteresowanie umowami PPA, również w kontekście spadku cen w kontraktach PPA w porównaniu z zeszłym rokiem oraz perspektywy zniesienia tych limitów. Także te czynniki powinny przyczynić się do dalszego wzrostu zawieranych transakcji. Jednocześnie wprowadzone zmiany w zasadzie 10 H powinny stymulować wzrost liczby projektów wiatrowych w średnim terminie, biorąc pod uwagę niezbędny okres przygotowania i pozyskania pozwoleń dla takiego typu aktywów – ocenił Maciej Markiewicz, partner EY Polska.
Duzi mogą więcej
Na zawarcie długoterminowych umów decydują się zwykle duże korporacje. Niedawno o podpisaniu w Polsce kontraktu PPA poinformował Lightsource bp, spółka należąca do koncernu BP, która podpisała umowę z Microsoftem na odbiór energii z nowej farmy słonecznej o mocy 40 MW. W ciągu ostatnich dwóch lat, od kiedy deweloper rozpoczął działalność w Polsce, zbudował on portfel projektów PV o łącznej mocy ok 2,5 GW.
Na lidera polskiego rynku korporacyjnych umów długoterminowych wysuwa się francuski deweloper Qair, który w tym roku podpisał kontrakty cPPA o wolumenie opiewającym na blisko 4 TWh zielonej energii,którą dostarczy od 2023 do 2038 roku. W przyszłym roku roku ilość energii sprzedanej przez Qair Polska w ramach umów cPPA przekroczy 300 GWh. Według nieoficjalnych informacji jednym z odbiorców ma być IKEA.
Z Żabką Polska Qair podpisał 15-letni kontrakt na finansowe rozliczenie sprzedaży energii elektrycznej oraz zakup gwarancji pochodzenia z elektrowni wiatrowej i wielkoskalowej elektrowni słonecznej. To jeden z największych i najdłuższych kontraktów na polskim rynku – Żabka kupi podczas jego obowiązywania 1,7 TWh energii. Wcześniej Modus Asset Management zawarł z Żabką 10-letnią umowę PPA na roczne dostawy około 50 GWh zielonej energii elektrycznej, wytwarzanej przez grupę elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy przekraczającej 65 MW. Zabezpieczenie kosztów zakupu energii elektrycznej i zmniejszenie śladu węglowego poprzez PPA zyskuje na popularności wśród podmiotów korporacyjnych w naszym regionie – mówił wówczas Povilas Pečiulis, CEO Modus Asset Management.
Polenergia podpisała umowę cPPA z Northvolt Systems Poland na sprzedaży energii wyprodukowanej przez farmę wiatrową Szymankowo o mocy 38 MW. W trakcie obowiązywania kontraktu dostarczy ok. 10,5 GWh energii. Orange podpisał 10-letni kontrakt z RPower na dostawę ok. 600 GWh energii z farm słonecznych.
Czytaj także: Firmy chcą zielonej energii. Przybywa dużych umów cPPA
Mniejsze ryzyko, wyższe ceny
Jak ocenia Szymon Kowalski, wiceprezes stowarzyszenia Resource Poland, w tym roku nie widać spowolnienia w zawieraniu kontraktów cPPA, wręcz przeciwnie – po ubiegłym roku, kiedy ceny energii osiągnęły rekordowe poziomy, w tym roku cena energii jest niższa, co zachęca do zawierania długoterminowych umów.
Kontrakty cPPA są postrzegane jako lepsze zabezpieczenie dla deweloperów niż aukcje. W ostatnich aukcjach inwestorzy zaoferowali bardzo niskie ceny, a w międzyczasie wzrosły koszty inwestycji. W dodatku instalacje aukcyjne najbardziej ucierpiały na obowiązujących w tym roku limitach cenowych, ponieważ muszą sprzedawać całość wyprodukowanej w danej instalacji energii po cenie z aukcji.
Czytaj także: Polenergia Obrót ma umowę cPPA z Northvolt Systems Poland wartą 26,8-36,7 mln zł
Natomiast cena ustalana w kontraktach cPPA jest z reguły negocjowana na mniej więcej rok przed oddaniem farmy do użytku, kiedy inwestor zna już wszystkie koszty, dzięki czemu nie ponosi dużego ryzyka w przypadku nagłych zmian na rynku – uważa wiceprezes stowarzyszenia Resource Poland.
Z tego też powodu banki patrzą przychylnie na kontrakty cPPA. Qair Polska podpisał latem umowę z bankami PKO BP i Santander na finansowanie trzech projektów fotowoltaicznych o mocy ok. 130 MW, z których energia będzie sprzedawana w ramach umów cPPA. Oferowana przez nas energia spotyka się z olbrzymim zainteresowaniem, o czym może świadczyć fakt, iż większość wolumenu z obecnie finansowanego pakietu projektów już została zakontraktowana – komentował Krzysztof Wojtysiak, prezes Qair Polska.
Szacunkowy obecny poziom cen w kontraktach cPPA to 90-110 euro/MWh – podają firmy z branży. To więcej niż ceny aukcyjne. Według najnowszego projektu rozporządzenia w sprawie ceny referencyjnej w aukcjach, stawka dla elektrowni wiatrowych wynosi 314 zł/MWh, dla siłowni do 1 MW – 367 zł/MWh. W tym roku cena referencyjna dla elektrowni słonecznych do 1 MW wzrosła do 402 zł/MWh i 378 zł/MWh dla większych farm.
Gdzie ten boom?
W 2022 roku w Europie korporacyjne umowy zakupu energii (CPPA) znacznie wyprzedziły umowy PPA zawierane pomiędzy deweloperem a spółką energetyczną, zarówno pod względem mocy (7 GW z 8,4 GW), jak i liczby transakcji (129 ze 161 transakcji) – podaje EY.
Z kolei firma doradcze Pexa Park policzyła, że na koniec września tego roku podpisane wolumeny umów cPPA w Europie opiewają na 9,5 GW w ramach 182 transakcji. Liczba ta przekroczyła już 162 transakcje z ubiegłego roku, co potwierdza, że rok 2023 jest na dobrej drodze do ustanowienia nowego rekordu – czytamy w komentarzu rynkowym. Najbardziej aktywna w zawieraniu umów cPPA jest branża IT, z Google i Amazon na czele.
Największa transakcja została zawarta w Hiszpanii na 1500 GWh rocznie – podaje Pexa Park. Amazon podpisał z Fotowatio Renewable Ventures umowę na energię z farm słonecznych o szacunkowej mocy 869 MW. To prawdopodobnie największa europejska umowa PPA dotycząca energii słonecznej.
W praktyce rynek ten jest zarezerwowany, ze względu na koszty przygotowania i zabezpieczeń takich transakcji, dla dużych podmiotów. PexaPark przypomina, że początek umowom cPPA dały cele ESG, natomiast obecnie głównym powodem zawierania takich kontraktów jest zabezpieczenie przed zmiennością cen energii.
Read More WysokieNapiecie.pl