Spadki zużycia węgla w USA i w Europie są mniejsze niż wzrosty jego zużycia w Azji zarówno jeśli chodzi o wytwarzanie energii, jak i zastosowania przemysłowe. Zużycie węgla w 2022 r. wzrosło rok do roku o 3,3 proc. (do 8,3 mld ton), osiągając rekord wszech czasów – informuje facebookowy profil Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla.
Wzrost zapotrzebowania
Szacuje się, że globalne zapotrzebowanie na węgiel w pierwszej połowie 2023 r. wzrosło o około 1,5 proc., osiągając poziom około 4,7 mld ton, z czego 1 proc. to wzrost wytwarzania energii, a 2 proc. to wzrost wykorzystania przemysłowego poza sektorem energetycznym.
Raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej przewiduje, że niewielkie spadki wytwarzania energii z węgla w 2023 i 2024 r. będą rekompensowane wzrostem przemysłowego wykorzystania węgla na świecie, głównie w Chinach, Indiach i krajach Azji Południowo-Wschodniej, które razem odpowiadają za 3/4 całkowitego światowego zużycia węgla w 2023 r.
Przesunięcie na Azję
W Unii Europejskiej w 2022 r. znaczący wzrost wytwarzania energii z węgla został niemal zrównoważony przez niższe zużycie w przemyśle. Z kolei w USA mniejsze zużycie węgla jest również spotęgowane przez znacznie spadki cen gazu ziemnego.
Przesunięcie zapotrzebowania na węgiel w kierunku Azji trwa od 2021 r. Chiny i Indie odpowiadają już za 2/3 światowego zużycia węgla, a w 2023 r. ich łączny udział w światowej konsumpcji węgla wyniesie już prawie 70 proc.
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla, International Energy Agency
Artykuł Rośnie zużycie węgla pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More