Na koniec września br. w państwach UE przebywało 4,2 mln objętych tymczasową ochroną obywateli Ukrainy, którzy uciekli z kraju po 24 lutego 2022 roku. 46,5 proc. z nich to kobiety, 33,7 proc. dzieci, a niecałe 20 proc. to dorośli mężczyźni. Najwięcej przebywa ich w Niemczech – prawie 1,2 mln (czyli 28 proc.), w Polsce – 959 tys. (23 proc.) i w Czechach – 358 tys. (niecałe 9 proc.).
Oznacza to, że we wrześniu przybyło w UE prawie 32 tys. uciekinierów, z czego najwięcej trafiło do Niemiec, Holandii i Irlandii. W tym czasie spadła ich liczba m.in. w Polsce (o prawie 2 tys.).
Tymczasowa ochrona jest mechanizmem wprowadzonym przez unijne instytucje w marcu 2022 roku jako odpowiedź na agresję Rosji na Ukrainę. Jej celem jest zapewnienie natychmiastowej i powszechnej (z pominięciem wcześniej istniejących procedur) ochrony Ukraińcom, którzy nie są w stanie wrócić do swojego kraju ze względu na prowadzone tam działania wojenne.
Ochrona jest przydzielana na roczne okresy. Zgodnie z ostatnią decyzją Rady Europejskiej została już przedłużona do 5 marca 2025 roku.
ec.europa.eu
Artykuł W Polsce jest coraz mniej uciekinierów z Ukrainy pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More