– Nowe prawo farmaceutyczne UE przyspieszy spadek innowacyjności branży, a małe i średnie firmy stracą na nim najbardziej – ostrzega cytowana przez Agencję Reutera Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA).

Przygotowywana od kwietnia tego roku poważna zmiana przepisów farmaceutycznych doprowadzi, paradoksalnie, do zmniejszenia udziału Europy w światowych kontraktach badawczo-rozwojowych o jedną trzecią do 2040 roku. Zmuszone do dodatkowych inwestycji firmy sektora MŚP zajmujące się biotechnologią mogą ponieść niepotrzebne inwestycje, co zaowocuje rocznie 2 mld euro strat. Jak jest to możliwe?

Szybsza produkcja generyków

Jednym z rozwiązań proponowanych przez eurokratów jest skrócenie czasu opatentowania leku z 400 do 180 dni. Zamiar ten przedstawiany jest jako dobrodziejstwo. Ponoć KE chodzi o obniżenie kosztów produktów leków poprzez szybsze przejście na tańsze leki generyczne, co miałoby pomóc chorym. Przedsiębiorcom tłumaczy się, że dzięki temu rozwiązaniu uzyskają więcej czasu na objęcie swoich produktów ochroną patentową w krajach członkowskich. Z kolei stosowane zniżki czy zwolnienia z różnych opłat w krajach unijnych miałyby zrekompensować im wydatki na przestawienie technologii oraz na szybszy i agresywniejszy marketing produktów.

Regulacja przyjmowana w ciemno

Według EFPIA, Komisja Europejska nie przeprowadziła absolutnie żadnej oceny wpływu wymuszanych zmian regulacyjnych na konkurencyjność rynku, tworząc nowe przepisy jedynie zza biurka. Jeśli zostaną przyjęte w takim kształcie, jak się to obecnie proponuje, skutecznie zahamuje to trend innowacji w Unii Europejskiej uderzając w małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Już obecnie wiele mniejszych firm biotechnologicznych przenosi swoją działalność do państw, które gwarantują im lepsze warunki do działania.

Ogromne koszty nowej regulacji

Cytowany przez Reutera Lars Fruergaard Jorgensen, dyrektor generalny Novo Nordisk (duńskiej firmy farmaceutycznej obecnej m.in. w Polsce) uważa, że żadne zniżki w opłatach nie pozwolą firmom odzyskać pieniędzy zainwestowanych w wymuszone regulacjami unijnymi inwestycje na radykalne „przeformatowanie” prowadzonej działalności, a także na zrekompensowanie wysokich kosztów marketingu. W jego opinii unijna regulacja poskutkuje tym, że właściciele firm zaczną masowo wykonywać swoje badania w Stanach Zjednoczonych i CHRL. W efekcie leki nie będą opracowywane w Europie. USA i Chiny – w porównaniu z poszczególnymi krajami UE – oferują bowiem znacznie lepsze warunki prowadzenia badań biotechnologicznych. Działania KE doprowadzą więc do kolejnej fali ucieczki firm (w tym start-upów) poza Europę.

Artykuł Komisja Europejska chce wygonić z Europy firmy biotechnologiczne? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *