Celem projektu rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych jest przywrócenie ekosystemów do 2050 r. – informuje Ordo Iuris.

Odbudowa ekosystemów

Kraje członkowskie będą zobowiązane do działania na rzecz realizacji celów długoterminowych poprzez wprowadzanie krajowych planów odbudowy. Ponadto Unia Europejska zmusza kraje członkowskie do wprowadzenia środków odbudowy do 2030 r. Działaniem tym łącznie ma być objętych co najmniej 20 proc. unijnych ekosystemów lądowych i morskich, a do 2050 r. – wszystkie ekosystemy wymagające odbudowy.

Według Ordo Iuris nowe regulacje przyznają ponadto Komisji Europejskiej dodatkowe kompetencje w zakresie kontroli postępów w odbudowie przyrody i wpływu na inwestycje budowlane.

Cały szereg zagrożeń

Z nowym rozporządzeniem wiąże się cały szereg zagrożeń. Zdaniem dra Przemysława Kulawińskiego, analityka Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris, „przyjęcie rozporządzenia może skutkować blokadą budowy infrastruktury strategicznej (takiej jak autostrady czy lotniska) mającej podstawowe znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i państwa, co z kolei przyczyni się do hamowania tempa rozwoju państw rozwijających się i umocni dominację silniejszych i starszych gospodarek. Kolejne programy typu Natura 2000 będą blokowały inwestycje, co w jasny sposób narusza suwerenność naszego kraju i ogranicza gospodarkę, własność prywatną, a to jest niezgodne z polską racją stanu”. Co więcej, pojawi się także niebezpieczeństwo nieuwzględnienia w tych planach interesów rolników.

Źródło: Ordo Iuris

Artykuł UE chce zahamować rozwój krajów członkowskich pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *