Obecnie, obok pracy na etat, umowy B2B (business to business) stały się jednymi z kluczowych form współpracy zawieranych pomiędzy przedsiębiorstwem a firmą pracownika. Z badania elastyczności rynku pracy w Polsce GIGbarometr 2023 (EY & GIGLIKE) wynika, że aż 52 proc. firm deklaruje, że umowa B2B jest dla nich preferowaną formą współpracy. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne w sektorze oprogramowania i wysokich technologii.

Specjaliści wolą takie umowy

Co istotne, B2B nie jest już formułą pracy rekomendowaną jedynie przez firmę zleceniobiorcy. W przypadku wysoko wykwalifikowanych specjalistów może być wręcz przeciwnie. Chcąc dostosować się do wymogów rynku pracownika oraz zapewnić efektywne budowanie zespołów projektowych, przedsiębiorcy będący pracodawcami są wręcz zmuszeni do tego, by oferować różne formy współpracy. Finalny wybór jej formuły coraz częściej leży w gestii pracownika lub kandydata do pracy. Nierzadko to sami specjaliści, na przykład na rynku informatycznym (ale nie tylko na nim) preferują współpracę w formule business to business, która daje im większą swobodę w zarządzaniu czasem pozwalając pracować zdalnie, co przynosi im też wymierne oszczędności.

Czym się różni umowa B2B od etatu?

Umowa B2B to sposób zawierania współpracy biznesowej między dwoma podmiotami gospodarczymi. Przedsiębiorcy zlecający w ten sposób pracę powinni jednak pamiętać, że umowa o pracę i świadczenie usług w ramach działalności gospodarczej (B2B) są dwiema mocno różniącymi się formami współpracy. W przeciwieństwie do umowy o pracę umowa o świadczenie usług cechuje się dużą elastycznością. Współpraca B2B to efekt negocjacji niezależnych przedsiębiorców występujących jako usługodawca (kontraktor) i usługobiorca. „Usługodawca jest odpowiedzialny wobec osób trzecich za rezultat wykonanych przez siebie czynności” – czytamy w opracowaniu E&Y na ten temat. „Może także wykonywać swoje obowiązki w czasie i miejscu wybranym przez siebie bez formalnego kierownictwa zleceniodawcy. Ryzyko gospodarcze prowadzenia działalności spoczywa na kontraktorze”.

Atrakcyjne dla obu stron

Umowy B2B mogą okazać się atrakcyjnym rozwiązaniem dla każdej ze stron. Firmie zlecającej pracę przynoszą przede wszystkim niższe koszty. Warto przy tej okazji mieć na uwadze, że dla firmy zatrudniającej na etat, koszty zatrudnienia pracownika to – oprócz jego wynagrodzenia – także wydatki na wyposażenie i organizację przestrzeni biurowej. Samozatrudnieni w ramach kontraktu B2B, mają swobodę decydowania o czasie i miejscu świadczenia usług oraz mogą sami decydować o liczbie przyjmowanych zleceń, a zatem o swoim obłożeniu pracą.

Elastyczność czasu i miejsca wykonywania usług to nie są jedyne zalety kontraktów B2B. Możliwość podjęcia współpracy z wieloma firmami, zdobywanie różnorodnych doświadczeń i zarządzanie organizacją własnego czasu, przemawiają na korzyść umów B2B. Nie bez znaczenia również pozostaje kwestia poziomu dochodów netto, dająca przewagę umowie o świadczenie usług w przypadku osób lepiej zarabiających. Atutem jest również możliwość wyboru formy opodatkowania, która pozwala na dopasowanie najbardziej efektywnego rozwiązania do rodzaju prowadzonej działalności.

Przedsiębiorcy powinni jednak stosować takie umowy w sposób rozważny. Czasami odpowiedniejszą formą świadczenia pracy na rzecz firmy będzie umowa o pracę na tzw. etat lub umowa zlecenie, ewentualnie umowa o dzieło.

Artykuł Umowa B2B – dlaczego jest coraz chętniej stosowana pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *