Od stycznia do września br. założono i wznowiono 368,7 tys. działalności gospodarczych, ale zawieszono i zamknięto aż 412,8 tys. firm. Wzrosła liczba zamykanych działalności gospodarczych – z 357,3 tys. w ciągu pierwszych trzech kwartałów roku 2022 do 393,7 tys. w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2023 r. Tylko w trzecim kwartale br. zawieszono 96,3 tys. działalności, podczas gdy w tym samym okresie 2022 r. – 88,4 tys., a 2021 r. – 72,7 tys.
Trudny czas dla biznesu
Zdaniem ekspertów Związku Przedsiębiorców i Pracodawców „ostatnie lata to zdecydowanie trudny czas dla prowadzenia biznesu”. W komentarzu organizacja wymienia największe bolączki przedsiębiorców:
pandemia koronawirusa wraz z całą serią lockdownów,
wojna na Ukrainie,
lawinowy wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej,
skutki inflacji,
następstwa Polskiego Ładu,
wysokie podwyżki płacy minimalnej.
Podwyżki płacy minimalnej
Jak czytamy w komentarzy ZPP: „najważniejszym wyzwaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw w nadchodzącym roku będzie zmierzenie się ze skutkami podwyżek minimalnego wynagrodzenia, co przełoży się na zbyt wysoki i nagły wzrost kosztów działalności przedsiębiorstw w mniej zamożnych regionach kraju i rozszerzanie się szarej strefy, a te czynniki zapewne na podniesienie statystyk dot. zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych”.
Zdaniem ekspertów organizacji „receptą na poprawę tego stanu rzeczy jest regionalizacja płacy minimalnej, która – ratując najmniejsze firmy od niechybnego upadku – pośrednio wpłynąć może na zdynamizowanie rozwoju gospodarczego mniej zamożnych regionów kraju oraz ograniczenie zasięgu procesu migracji wewnętrznej spowodowanej brakiem perspektyw zatrudnienia w mniejszych miejscowościach”.
Źródło: ZPP
Artykuł Firmy lawinowo znikają z rynku pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More