Polki prowadzące biznes oczekują, że państwo w jakimś stopniu będzie wspierać początkujących przedsiębiorców – wynika z raportu „Bizneswoman Roku: Polki i przedsiębiorczość 2023”. Wśród pomysłów wymieniają obniżone składki ZUS, niższe podatki lub wprowadzenie dopłat.
Badanie opublikowane przez Sukces Pisany Szminką pokazało, że 30 proc. przedsiębiorczyń chciałoby, żeby na start wymagane były niższe składki ZUS, a 15 proc. wskazało na niższe podatki. Z kolei 13 proc. ankietowanych kobiet stwierdziło, że dobrym pomysłem byłoby dofinansowanie działalności gospodarczej na start. Polki wskazały też, że pomocne byłoby wydłużenie okresu zwolnienia ze składek ZUS (11 proc.), wprowadzenie większej kwoty możliwej do zarobienia w ramach działalności nierejestrowanej (10 proc.) oraz możliwość bezpłatnych konsultacji ze specjalistą (8 proc.).
W odpowiedziach ankietowanych na temat tego, co z ich perspektywy byłoby największym wsparciem na początku prowadzenia własnej firmy, pojawia się kwestia wysokości składek ZUS. Jest to temat obecnie mocno aktualny z racji złożonego przed paroma dniami w Sejmie projektu zmiany dotychczasowych przepisów i wprowadzenia dobrowolnych opłat ZUS dla przedsiębiorców. Temat ten budzi emocje i niemałe kontrowersje, także wśród ekspertów, jednak z pewnością zagadnienie wysokości tych składek jest bardzo istotne dla przedsiębiorców oraz przedsiębiorczyń i ważne jest, aby podejmować publiczną debatę na ten temat
– powiedziała w komunikacie prasowym Olga Kozierowska, pomysłodawczyni konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku.
Polki zostały też zapytane o największe bariery w zakładaniu własnej firmy. Na czele znalazła się obawa przed utratą stabilizacji związanej z pracą na etacie, na co wskazała co trzecia ankietowana. Kolejne miejsca zajęły brak środków na rozpoczęcie nowego biznesu (18 proc.) oraz brak pewności siebie (14 proc.). Co ciekawe, aż 10 proc. pań boi się biurokracji, a 7 proc. obawia się porażki.
Jeśli chodzi o benefity z własnego biznesu, to kobiety najczęściej wskazywały elastyczność oraz możliwość samodzielnego decydowania o tym ile, kiedy i gdzie się pracuje (29 proc.). 18 proc. ankietowanych wskazało na pragnienie niezależności, a 17 proc. na zajęcie się czymś, co je interesuje.
Wśród pań posiadających firmę 28 proc. chciałoby w przyszłości rozwijać swój biznes lokalnie, 39 proc. – ogólnokrajowo, zaś prawie co czwarta badana deklaruje, że pragnie rozwijać firmę międzynarodowo.
Źródło: Sukces Pisany Szminką
Artykuł Polskie przedsiębiorczynie chciałyby niższych składek ZUS pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More