Uzgodniony z górnikami plan likwidacji kopalń przewiduje, że ostatnie zakłady wydobywające węgiel energetyczny zamknięte zostaną w 2049 r. Harmonogram ten nie jest jednak zbieżny z planami koncernów energetycznych, które mają własne szacunki co do tego, jak długo spalanie czarnego paliwa będzie opłacalne – analizuje Business Insider.

Tauron zaprezentował założenia dotyczące czasu pracy swoich bloków energetycznych. Okazuje się, że ostatnie jednostki wytwarzające prąd z węgla kamiennego mają działać „nie dłużej niż do 2035 r.”. Do tego terminu dotrwają tylko dwa bloki Tauronu: jeden w Elektrowni Łagisza i drugi w Elektrowni Jaworzno. Ten ostatni to najnowsza i najnowocześniejsza jednostka tego typu w naszym kraju, uruchomiona pod koniec 2020 r. kosztem ponad 6 mld zł.  Pozostałe bloki wyłączane będą w latach 2025-2028.

W świetle aktualnych uwarunkowań regulacyjno-ekonomicznych dużym wyzwaniem będzie uzyskanie marży na sprzedaży energii elektrycznej po 2035 r. – przyznaje rzeczniczka Tauronu Wytwarzanie.

Finalnie może się okazać, że po 2035 r. zapotrzebowanie na węgiel w Polsce będzie znikome, a w tym czasie wciąż ma działać aż 12 kopalń – ostrzega analityk portalu.

BusinessInsider.com.pl, KR

Artykuł Wydobycie polskiego węgla nieopłacalne po 2035 roku? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *