Poziom szczęścia Polaków w pracy w 2023 roku wyniosł 6,8 na 10 punktów – wynika z szóstej edycji badania „Szczęście w pracy Polaków” przygotowanego przez Job House i Great Digital. Rok temu wskaźnik wynosił ten 6,9, natomiast dwa lata temu aż 7,9 punktów.

Eksperci twierdzą, że malejący stan satysfakcji Polaków z pracy wynika z niepewnej sytuacji na rynku. Głównym czynnikiem decydującym o szczęściu Polaków w pracy pozostaje wynagrodzenie, na które wskazało 91 proc. badanych. Następnie respondenci podkreślili rolę takich aspektów jak: współpracownicy, na których można liczyć (81 proc.), przyjazna atmosfera (80 proc.), relacje z przełożonym (75 proc.) oraz możliwości rozwoju, jakie oferuje praca (75 proc.).

Poczucie zadowolenia a praca zdalna

W ostatnich miesiącach docierają do nas sygnały z rynku pracy, że pracodawcy „namawiają” swoich pracowników na powrót do biur. Postanowiliśmy sprawdzić, czy zjawisko to jest rzeczywiście tak silne. Nasze badanie pokazuje, że w tej kwestii nie doszło do zmian tak dużych, jak lubią to akcentować media. W ciągu ostatnich 12 miesięcy u 74 proc. respondentów wymiar pracy nie uległ zmianie

– powiedziała Marta Pawlak-Dobrzańska, people analytics expert w Great Digital.

Dla 66 proc. ankietowanych możliwość pracy zdalnej ma duży lub bardzo duży wpływ na ich poczucie szczęścia w pracy. Jednocześnie 73 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojego wymiaru pracy zdalnej. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to kwotą, która sprawiłaby, że Polacy byliby szczęśliwi w pracy jest 13 200 złotych netto. Odsetek osób, które poleciłyby swoją pracę innym wynosi w tym roku 31 proc., czyli prawie tyle samo, co rok temu, gdy było to 32 proc.

Źródło: JobHouse

Artykuł Czy Polacy są szczęśliwi w pracy? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *