Na koniec trzeciego kwartału 2023 r. wielkość powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła 30,5 mln mkw. – wynika z danych firmy doradczej CBRE. Taki wynik oznacza wzrost o 12 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2022 r.
Analiza przeprowadzona przez firmę CBRE wykazała, że polski rynek magazynowy jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. Aktualnie w naszym kraju budowanych jest 2,5 mln mkw. magazynów. To co prawda o 47 proc. mniej niż w tym samym okresie rok temu, ale o 17 proc. więcej niż w drugim kwartale 2023 r.
53 proc. z powstających magazynów to budowy spekulacyjne, które na etapie realizacji nie mają jeszcze zagwarantowanych najemców. W pierwszych trzech kwartałach tego roku najwięcej powierzchni przemysłowo-logistycznej oddano w regionie warszawskim (ponad 539 tys. mkw.), Katowicach (ok. 471 tys. mkw.) oraz Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim (ok. 437 tys. mkw.).
Mimo że wolumen powierzchni w budowie jest niższy niż w ubiegłym roku, należy pamiętać, że wysokie poziomy powierzchni w budowie generowane były przez rynek rozpędzony ogromnym wzrostem sprzedaży e-commerce w wyniku pandemii
– podkreślono w raporcie.
W analizie wskazano również, że współczynnik pustostanów w Polsce wynosi 7,7 proc. i jest wyższy o 3,5 pkt proc. niż w trzecim kwartale 2022 r. Eksperci CBRE wyjaśnili, że jest to spowodowane dostarczaniem na rynek nowych powierzchni, z których część była w całości lub częściowo niewynajęta i co za tym idzie potrzeba czasu, aby ktoś zdecydował się na wynajem tych nowych i nieużywanych magazynów. Wskaźnik pustostanów wzrósł do ok. 10 proc. w takich regionach jak Wrocław i Łódź.
W raporcie podkreślono, że w ciągu ostatniego roku nastąpił znaczny wzrost czynszów bazowych za powierzchnie magazynowe, ale w ostatnim czasie zaobserwowano ich stabilizację.
Źródło: CBRE
Artykuł Rynek magazynowy w Polsce kwitnie pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More