Projekt nowelizacji ustawy w sprawie cen energii został przygotowany przez polityków Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050. Jedną ze zmian jest liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, której celem jest ułatwienie budowy wiatraków.
Sprzeciw wobec ustawy
Poseł Krzysztof Szczucki z PiS zwrócił uwagę, że proponowane przepisy „pozwalają budować wiatraki blisko zabudowań mieszkalnych. To przepisy, które w swojej istocie godzą w podstawy prawa własności, bo te zmiany pozwolą na wywłaszczanie w niektórych okolicznościach ludzi po to, żeby tworzyć inwestycje wiatrakowe”.
Z kolei poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji przedstawił konkretne zmiany w ustawie wiatrakowej, które uważa się za niekorzystne dla obywateli. Podkreślił, że nowe regulacje umożliwiają budowę farm wiatrowych znacznie bliżej zabudowań mieszkalnych, a także pozwalają na ignorowanie zasad ochrony parków krajobrazowych. Mulawa wyraził zaniepokojenie faktem, że projekty wiatraków mogą pojawić się nawet 300 m od parków narodowych i rezerwatów przyrody, co jego zdaniem wprowadza niepotrzebne zamieszanie i zagrożenie dla polskiego krajobrazu.
Nielegalny lobbing?
Pojawiły się też zarzuty o nielegalny lobbing, o czym mówił m.in. premier Mateusz Morawiecki. W związku z tym politycy PiS złożyli wniosek do prokuratury i CBA, aby sprawa została zbadana.
Z kolei Konfederacja stanowczo sprzeciwia się tym zmianom, uznając je za działanie na korzyść niemieckiego lobby wiatrakowego i naruszające interes narodowy Polski.
Artykuł Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More