Blisko 1,4 mld zł dofinansowania dla firm sektora MŚP przewiduje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe na innowacyjne projekty, przede wszystkim takie, które obejmują cyfryzację oraz tzw. transformację energetyczną.
Z całej kwoty konkursu połowa pieniędzy przeznaczona ma być na projekty konsorcjów z udziałem małych oraz dużych przedsiębiorstw, natomiast druga połowa – na projekty konsorcjów samych mniejszych firm.
Przedsiębiorca sektora MŚP, o ile chce ubiegać się o finansowanie razem z dużym przedsiębiorstwem, musi najpierw przedstawić w konkursie już wynegocjowaną, liczącą osiem stron umowę z konsorcjantem. Warto więc taką umowę negocjować już teraz, pamiętając także o tym, że trzeba będzie ponieść połowę kosztów projektu.
Na co będą pieniądze?
Ideą wsparcia z tego konkursu NCBiR jest rozwój i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych rodzimych firm – także przy wykorzystaniu zaawansowanych technologii. Wspierane będą takie projekty, które pozwolą m.in. przeprowadzić transformację energetyczno-klimatyczną przedsiębiorstw i przestawić je na gospodarkę w trybie Przemysłu 4.0., w ramach jednego z następujących modułów: badawczo-rozwojowego (B+R), czyli wdrożenia innowacji oraz komercjalizacji rozwiązań powstałych w toku prac B+R; infrastruktury B+R, czyli inwestycji w infrastrukturę niezbędną do przeprowadzenia samych prac badawczych; cyfryzacji, polegającej na inwestycjach związanych z implementacją technologii cyfrowych w przedsiębiorstwie; tzw. zazieleniania przedsiębiorstw, czyli transformacji firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju i gospodarki w obiegu zamkniętym; internacjonalizacji, polegającej na wsparciu promocji produktów firmy poza granicami Polski oraz rozwoju kompetencji w firmie poprzez przeprowadzenie szkoleń dla pracowników i kadry zarządzającej, oczywiście w zakresie realizowanego projektu.
Nabór wniosków o dofinansowanie projektów zaczyna się 15 grudnia 2023 r. i potrwa do 8 lutego 2024 r.
Rolnicy wchłonęli miliard złotych
Jest już podsumowanie pierwszej fazy programu wsparcia „Rozwoju małych gospodarstw”, który trwał od 28 września do 24 listopada 2023 r. Program ten, będący elementem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, cieszył się tak dużym zainteresowaniem rolników, że był dwukrotnie przedłużany.
Rolnicy znakomicie poradzili sobie ze składaniem wniosków wyłącznie drogą elektroniczną. Pieniądze pozyskiwali na przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej, przede wszystkim na inwestycje w rozbudowę budynków gospodarskich i ich wyposażenie, a także na przygotowanie do sprzedaży towarów, w tym między innymi na zakup nowych maszyn i sprzętu komputerowego.
Warunkiem uzyskania dofinansowania przez rolnika było posiadanie gospodarstwa nie większego niż 300 hektarów, o wartości początkowej nie wyżej niż 25 tys. euro, a także wykazanie miesięcznych przychodów ze sprzedaży produktów rolnych na poziomie nie wyższym niż 5 tys. złotych.
O dofinansowanie rozwoju gospodarstw ubiegało się 10 750 rolników, którzy pozyskali w sumie ponad miliard złotych – głównie z województw: mazowieckiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.
Jak widać, sensownie skonstruowane programy wsparcia ze środków unijnych bez trudu znajdują beneficjentów.
Artykuł Nowe środki na wsparcie małych i średnich firm pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More