Aż 51 proc. firm planuje świąteczne premie dla pracowników – wynika z badania, które przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. Przedsiębiorcy zapowiadają również, że benefity będą wyższe niż dotychczas. Rok temu benefity świąteczne oferowało 45 proc. ankietowanych firm.

W tym roku rośnie też popularność wigilii firmowej, którą planuje zorganizować 48 proc. firm, czyli o 5 pkt proc. więcej niż w 2022 roku. Inne benefity planowane przez pracodawców na święta to upominki dla pracowników i ich rodzin (32 proc.), a także specjalne bony podarunkowe (29 proc.). Brak jakichkolwiek benefitów gwiazdkowych deklaruje co dziesiąta firma.

Omawiane badanie wykazało też, że rośnie wartość świątecznych benefitów, bo w 30 proc. firm na ten cel przeznaczonych będzie powyżej 500 złotych na osobę. Rok temu takie deklaracje złożyło 21 proc. respondentów. Kwotę od 300 do 500 złotych na benefity przeznaczy 29 proc. firm, a 2 proc. deklaruje przeznaczenie na ten cel mniej niż 50 złotych.

To, że firmy zabezpieczają coraz większe budżety na świąteczne bonusy pod koniec roku jest sygnałem, że dostrzegają wyzwania finansowe, z którymi mierzą się pracownicy. Inflacja i wciąż rosnące koszty życia w okresie Bożego Narodzenia są szczególnie dużym obciążeniem dla budżetów domowych. Pracownicy liczą więc na premie, z ich perspektywy to istotny element wynagrodzenia. Jednocześnie część firm nie zawsze może pozwolić sobie na dynamiczne wzrosty płac odpowiadające na presję płacową. Starają się to rekompensować właśnie przy takich okazjach – wypłacając premię okolicznościową lub doceniając pracowników w innej, niefinansowej formie

– wyjaśnił Mateusz Żydek, współautor badania z Instytutu Badawczego Randstad.

Randstad dowiedział się też, że 90 proc. firm planujących bony podarunkowe przyzna je wszystkim pracownikom, a w przypadku premii okolicznościowych otrzyma je 83 proc. pracowników ankietowanych przedsiębiorstw.

Źródło: Randstad

Artykuł Polskie firmy będą hojne dla pracowników? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *