Na szczycie klimatycznym ONZ w Dubaju 118 rządów pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zobowiązało się do potrojenia – do roku 2030 – światowych zdolności w zakresie energii odnawialnej. Chiny i Indie nie poparły jednak tego celu, ponieważ był on powiązany z ograniczeniem wykorzystania paliw kopalnych, które uważają za niezbędne do zaspokojenia szybko rosnącego zapotrzebowania na energię.
Jednak – jak analizuje Reuter – nawet wykorzystując węgiel, przy wyższych kosztach finansowania i słabszym dostępie do funduszy, Azja wyprzedza Europę i Amerykę Północną w (zgodnej z wcześniejszymi ustalaniami) realizacji celów klimatycznych.
Zachód w tyle
Przegląd danych przeprowadzony przez zespół doradców ds. energetyki Ember wykazał, że w latach 2015-2022 Azja zwiększyła udział czystej energii, w tym wodnej i jądrowej, w całkowitej jej produkcji – z około 8 do 32 proc. Dla porównania: udział czystej energii w miksie energetycznym w Europie wzrósł o ponad 4 p.p. – do 55 proc., podczas gdy w Ameryce Północnej o ponad 6 p.p. – do 46 proc.
W 2022 r. Azja zmniejszyła udział paliw kopalnych w wytwarzaniu energii o 8 p.p. – do 68 proc. (w porównaniu z 2015 r.), bardziej ograniczając zużycie gazu i węgla niż Europa i Ameryka Północna. W tym samym okresie zależność Europy od paliw kopalnych spadła o 4 p.p., podczas gdy w Ameryce Północnej zmniejszyła się o 6 p.p.
„Dane pokazują, że Zachód nie zwiększa wystarczająco szybko skali wykorzystania energii odnawialnej i jej magazynowania” – uważa Hogeveen Rutter, który współpracuje z prywatnymi firmami w imieniu Międzynarodowego Sojuszu Słonecznego (ISA). Zdaniem Ruttera opóźnienia w zatwierdzaniu projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii, projektów magazynowania i połączeń międzysieciowych w Europie i USA utrudniają wzrost wykorzystania czystej energii na Zachodzie.
Reuter, KR
Artykuł Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More