Resort finansów chce, aby wydatki inwestycyjne były traktowane jako koszt uzyskania przychodów, który pomniejsza podstawę opodatkowania. Efektem takiego rozwiązania ma być zmniejszenie zobowiązania podatkowego przedsiębiorców.

Proponowane zmiany uwzględniono w noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ich celem jest umożliwienie przedsiębiorcom szybszego rozliczenia w podatku dochodowym poniesionych wydatków inwestycyjnych.

Wydatki te, jako koszt uzyskania przychodów, pomniejszą podstawę opodatkowania, co w konsekwencji pomniejszy również wysokość zobowiązania podatkowego. Proponowane rozwiązania będą zatem stanowić formę dodatkowej zachęty do zwiększenia wydatków inwestycyjnych, która powinna oddziaływać na mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa

– tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Nowela zmieni też limity

W noweli proponowane jest też zwiększenie limitu wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych umożliwiającego jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych środków lub wartości do kosztów uzyskania przychodów – z obecnych 10 tys. do 20 tys. złotych. Poza tym resort finansów chce podnieść z 50 tys. do 100 tys. euro limit wartości odpisów amortyzacyjnych zaliczanych jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów przez małych podatników oraz podatników, którzy w roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności od wartości początkowej środków trwałych zaliczanych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów (maszyny i urządzenia).

Z kolei ze 100 tys. do 200 tys. złotych ma zostać podniesiony limit odpisów amortyzacyjnych zaliczanych jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych zaliczanych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (maszyny i urządzenia).

Proponowana nowelizacja ma też zwiększyć limity warunkujące możliwość ustalenia indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnika.

Źródło: PAP

Artykuł Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *