Aż 83 proc. polskich eksporterów uważa, że ma lepszą pozycję konkurencyjną na unijnym jednolitym rynku niż firmy z państw spoza UE – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Uczestnictwo w jednolitym rynku UE cenią sobie przede wszystkim największe firmy.
Wśród firm dużych, które zatrudniają ponad 250 pracowników, aż 91 proc. twierdzi, że dzięki wspólnemu rynkowi UE ich konkurencyjność rośnie. Z kolei firmy małe, w których pracuje do 49 osób, w mniejszym stopniu odczuwały korzyści z uczestnictwa w jednolitym rynku i 20 proc. z nich udzieliło odpowiedzi negatywnej. Co istotne, aż dwie trzecie polskich eksporterów sądzi, że przynależność Polski do UE i przestrzeganie unijnych standardów zwiększa wielkość ich sprzedaży na rynki pozaunijne. Jednocześnie żaden z respondentów nie wskazał negatywnego skutku przynależności do UE.
Zapytani o możliwości poprawy funkcjonowania jednolitego rynku, ankietowani eksporterzy wskazali na rozszerzenie wspólnych certyfikatów i standardów oraz uproszczenie procedur administracyjnych w unijnym kraju docelowym. Na słabości te najbardziej zwracały uwagę firmy z sektora wysokich technologii. Ponieważ produkty z sektora high-tech wymagają większej liczby certyfikatów i spełnienia standardów, ich ujednolicenie na poziomie Unii zaoszczędziłoby znacznie czas i koszty tych firm
– napisano w Tygodniku Gospodarczym PIE.
Polityka klimatyczna UE a biznes
Polscy eksporterzy zostali też zapytani o opinię na temat polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która opiera się na systemie handlu emisjami (ETS) czy promocji odnawialnych źródeł energii. Aż 49 proc. ankietowanych stwierdziło, że działania te nie mają wpływu na ich działalność, a negatywnych skutków dopatrzyło się 31 proc. Z kolei według co piątej firmy polityka klimatyczna UE wpływa na ich biznes pozytywnie.
Negatywny wpływ polityki klimatycznej UE sygnalizowały głównie firmy średnie i duże z polskim kapitałem, które eksportują wyroby średnioniskiej i niskiej techniki. Pozytywny wpływ natomiast deklarowały głównie duże firmy, reprezentujące średnioniski i średniowysoki poziom techniki.
Źródło: PIE
Artykuł Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE? pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More