Rządowy projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2024 rok de facto zamraża maksymalne wynagrodzenia w jednostkach samorządu terytorialnego i spółkach komunalnych, co może sprawić, że w lokalnych urzędach zacznie brakować rąk do pracy – alarmuje PortalSamorządowy.pl.

Pod koniec listopada uwagi do noweli zgłosił już Związek Miast Polskich, który jest tym bardziej oburzony, że projekt nie będzie obejmował całej sfery publicznej. Wyłączone ze zmian będą na przykład sądy oraz prokuratury.

Nadal mamy inflację, ceny wciąż idą do góry, płace w różnych sektorach rosną. Tymczasem w samorządach tak się nie dzieje

– powiedział w rozmowie z serwisem PortalSamorzadowy.pl Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

W podobnym tonie wypowiedziała się prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, która uważa, że zamrażanie płac zarządzającym gminami, starostwami oraz województwami jest bardzo krzywdzące, ponieważ ponoszą oni odpowiedzialność za wiele obszarów, w tym gospodarkę finansową. Prezydent przypomniała, że w przypadku innych grup zawodowych podwyżki istnieją i mowa tu na przykład o nauczycielach lub pielęgniarkach, przez co płace w samorządach mocno odbiegają od realiów rynkowych. Na skutek tego coraz trudniej znaleźć odpowiednich ludzi do pracy w urzędach.

Konieczne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń samorządów

W związku z ciężką sytuacją przedstawiciele samorządów apelują o zmianę sposobu regulacji wynagrodzeń. Zdaniem Adama Habryło, dyrektora Departamentu Organizacyjnego i Kadr Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, utrzymywanie zamrożonej kwoty bazowej stanowi w istocie obniżkę wynagrodzeń, tym bardziej że ostatnia regulacja w tym zakresie miała miejsce w listopadzie 2021 roku. Dlatego też apeluje on o zmianę obecnych narzędzi regulujących wysokość kwoty bazowej.

Z koniecznością zmian zgadza się prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, który sądzi, że wysokość wynagrodzenia powinna zależeć od decyzji i możliwości samorządu.

Źródło: PortalSamorzadowy.pl

Artykuł Samorządy mają problem. Chodzi o wynagrodzenia pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *