Według analityków ING Polska przynajmniej do 2040 roku powinna utrzymywać podwyższony poziom inwestycji w nowe moce elektroenergetyczne. Ich szacunki mówią, że tylko w tej dekadzie na inwestycje w tym zakresie Polska będzie miała do dyspozycji niemal 50 mld euro z grantów unijnych oraz nawet 30 mld euro z preferencyjnych pożyczek z KPO.
Ekonomiści ING sądzą, że bez zwiększonych inwestycji w zeroemisyjną elektroenergetykę (OZE i atom) oraz modernizacji i rozbudowy sieci energetycznych Polska nie będzie miała szans na ucieczkę przed skutkami tak zwanej brudnej energii. W raporcie „Directional Economics: CEEMEA in 2024” zaznaczono, że inwestycje te będą możliwe dzięki finansowaniu unijnemu i prywatnemu – przez instrumenty rynku kapitałowego lub kredyty bankowe, przy czym środki unijne i publiczne miałyby uzupełniać finansowanie prywatne.
W obliczu istotnego ciężaru kosztów operacyjnych produkcji energii w Polsce, wynikających z wysokich i bardzo wahliwych cen paliw kopalnych i uprawnień do emisji CO2, najwyższy czas na zdecydowane przyśpieszenie zeroemisyjnych inwestycji energetycznych. Chodzi o inwestycje w efektywność energetyczną, OZE, atom i sieci elektroenergetyczne. Na szczęście – obok presji kosztowej, którą takie inwestycje będą stopniowo łagodzić – na ten program mamy szeroko otwarty dostęp do finansowania z unijnych grantów (KPO, fundusze spójności i inne) czy preferencyjnych pożyczek. Na wykorzystanie środków z KPO zostało tylko 3 lata, co powinno dodatkowo mobilizować. Olbrzymi program inwestycyjny stworzy dużą przestrzeń na zielone finansowanie przez rynek kapitałowy lub kredyty bankowe, w parze z finansowaniem ze środków publicznych
– skomentował starszy ekonomista w ING Banku Śląskim Leszek Kąsek, cytowany w komunikacie.
Eksperci ING twierdzą, że wielki program inwestycji energetycznych stwarza szanse na budowę krajowego potencjału produkcyjnego w powiązanych technologiach, co jest istotne dla łagodzenia presji na wzrost importu czy wzrost presji cenowej. W związku z tym cała transformacja energetyczna może być jedną z dźwigni rozwoju kraju.
Źródło: ISBnews
Artykuł Polska potrzebuje podwojenia inwestycji w elektroenergetyce pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.
Forum Polskiej Gospodarki Read More