Wskaźnik satysfakcji z życia jest jednym z badań, które ma na celu uzupełnić i nadać szerszy kontekst innym danym (jak wskaźnik wzrostu PKB) weryfikującym rozwój gospodarczy i społeczny. 

Polacy są bardziej szczęśliwi od Niemców

Aby go uchwycić Eurostat bierze pod uwagę kilka czynników, jak np. ocenę przez mieszkańców państw UE swoich warunków materialnych, zadowolenie ze sposobu spędzania wolnego czasu oraz z interakcji zachodzących z innymi ludźmi, bezpieczeństwo ekonomiczne oraz fizyczne, ocenę rządu i gwarancje podstawowych praw, a także czystość otaczającego ich środowiska naturalnego. 

Pierwsze miejsce w zestawieniu społeczności unijnych państw pod względem największej satysfakcji z życia zajmuje Austria z wynikiem 7,9 (na 10 możliwych). Drugie miejsce przypadło ex aequo Polsce, Rumunii i Finlandii, które mają wskaźnik 7,7. Unijna średnia to 7,1, a trzy ostatnie miejsca zajmują Grecja (6,7), Niemcy (6,5) i Bułgaria (5,6). 

Młodzi i wykształceni są bardziej zadowoleni z życia

Interesujący jest fakt, że czołowe miejsce zajęły takie państwa jak Polska i Rumunia, charakteryzujące się jednymi z najniższych średnich wynagrodzeń czy PKB per capita w Unii. Natomiast jedno z ostatnich miejsc zajmują Niemcy, gdzie wynagrodzenia i PKB na osobę należą do jednych z największych. 

W całej Unii Europejskiej zauważalne jest kilka trendów, np. poziom satysfakcji z życia jest większy u osób w wieku 16-29 lat niż po 65. roku życia. Widoczny jest też jego większy poziom u osób z wyższym wykształceniem niż u pozostałych. 

europa.eu, euronews.com

 

Artykuł Pieniądze szczęścia nie dają: Polacy jednym z najbardziej zadowolonych narodów Europy pochodzi z serwisu Forum Polskiej Gospodarki.

​Forum Polskiej Gospodarki Read More 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *